Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Udział stron przy czynnościach niepowtarzalnych (art. 316 k.p.k.)

Przebieg śledztwa (art 309 - 318 k.p.k.)

Wszystkie postanowienia art. 316 kpk posługują się pojęciem podejrzanego, jako jednej ze stron postępowania, korzystających z uprawnień przewidzianych w przepisach tego artykułu. Wskazane w nich strony postępowania wyznaczają jednocześnie zakres osób uprawnionych do wzięcia udziału w czynności procesowej i wymagających zawiadomienia o jej terminie, w rozumieniu postanowień zawartych w art. 117 kpk.

Jest zatem oczywiste, że A.B., nie będąc w chwili przesłuchiwania wskazanych świadków stroną postępowania, nie był uprawniony do wzięcia udziału w tych czynnościach.

Konkluzja ta w równym stopniu dotyczy udziału w tych czynnościach adwokata, który - z powodu udzielenia mu pełnomocnictwa do obrony przez osobę podejrzaną, a nie podejrzanego - nie był uprawniony do podejmowania czynności obrońcy w procesie karnym. Nie istniała przecież wówczas strona procesowa, w której interesie mógłby występować.

Osoba podejrzana, nawet zatrzymana - jak w niniejszej sprawie - wobec której nie dokonano jeszcze czynności określonej w art. 71 § 1 kpk, może wprawdzie korzystać z pomocy adwokata (vide art. 245 § 1 kpk), lecz nie jest on wówczas jej obrońcą w procesie, bo status obrońcy uzyskać może dopiero z chwilą dokonania czynności procesowej kreującej stronę procesową, której przysługuje prawo do obrony.

Postanowienie SN z dnia 2 lipca 2003 r., II KK 268/02

Standard: 25892 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.