Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zabezpieczenie śladu zapachowego w trybie art. 308 k.p.k.

Postępowanie w niezbędnym zakresie przed wszczęciem śledztwa lub dochodzenia (art. 308 k.p.k.) Badania osmologiczne

Trafnie wskazano m.in. w wyroku SN z 5 listopada 1999 r. (V KKN 440/99) o ile sama czynność zabezpieczenia śladu zapachowego może nastąpić nawet w trybie art. 308 k.p.k., o tyle badanie osmologiczne powinno być przeprowadzone w formie ekspertyzy i zakończone wydaniem opinii biegłego.

Pobieranie od oskarżonego próbek zapachu do badań osmologicznych, jako badanie nie połączone z naruszeniem integralności ciała, odbywa się w trybie przewidzianym w art. 74 § 2 pkt 1 k.p.k., w tym także w ramach czynności wskazanych w art. 308 § 1 k.p.k. i poddanie się temu badaniu jest obowiązkiem oskarżonego.

Wyrok SN z dnia 12 stycznia 2000 r., IV KKN 269/99

Standard: 25861 (pełna treść orzeczenia)

O ile sama czynność zabezpieczenia tzw. śladu zapachowego może nastąpić nawet w trybie art. 308 § 1 k.p.k., o tyle badanie osmologiczne powinno być przeprowadzane w formie ekspertyzy, a w konsekwencji powinno ono być poprzedzone postanowieniem o powołaniu biegłego i powinno być zakończone wydaniem opinii biegłego (art. 193 i nast. k.p.k.). Złożona przez biegłego opinia powinna odpowiadać wymogom określonym w art. 200 k.p.k., zaś weryfikacja jej wartości dowodowej powinna przebiegać z zachowaniem kryteriów, o których mowa jest w art. 201 k.p.k. W pełni zasadna jest tu analogia do np. zabezpieczenia śladu linii papilarnych i późniejszej opinii daktyloskopijnej.

Wyrok SN z dnia 5 listopada 1999 r., V KKN 440/99

Standard: 25862 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.