Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Umożliwienie stronom wypowiedzenie się co do każdej kwestii podlegającej rozstrzygnięciu (art 367 k.p.k.)

Prawo głosu stron (art. 367 k.p.k.)

Wyświetl tylko:

Przepis art. 367 § 1 k.p.k. obliguje przewodniczącego składu orzekającego do umożliwienia stronom wypowiedzenia się co do każdej kwestii podlegającej rozstrzygnięciu. Chodzi więc zapewnienie stronom toczącym kontradyktoryjny spór możliwości przedstawienia stanowisk o okolicznościach co do których na rozprawie wydawane jest zarządzenie, postanowienie lub wyrok. Nie dotyczy on więc przerwania polemiki między przedstawicielami stron co do obowiązku powtarzania pytań, wypowiedzi podczas zadawania świadkom pytań oraz wypowiadania się co do rozstrzygnięć, które już zapadły.

Wyrok SA we Wrocławiu z dnia 22 listopada 2017 r., II AKa 229/17

Standard: 25678 (pełna treść orzeczenia)

Oskarżycielowi posiłkowemu przysługuje - w myśl art. 315 k.p.k. (art. 367 k.p.k.) - prawo wypowiadania się w każdej kwestii podlegającej rozstrzygnięciu.

Jedną spośród takich kwestii jest wymiar kary. W związku z tym, że kara jest zawsze funkcją winy, a wymiar kary zależy między innymi od rodzaju i stopnia winy sprawcy przestępstwa, uznać należy, iż oskarżyciel posiłkowy, będąc w pełni uprawniony do udowodnienia istnienia okoliczności mających znaczenie dla prawidłowego ustalenia okoliczności, które - jego zdaniem - powinien sąd uwzględnić przy wymiarze kary.

Uchwała SN z dnia 26 listopada 1976 r., VI KZP 11/75

Standard: 39988 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.