Zwrot sprawy ze względu na braki w materiale dowodowym
Zwrot sprawy prokuratorowi w celu usunięcia istotnych braków postępowania przygotowawczego (art. 339 § 3 pkt 3a; art. 344a § 1; art. 396a k.p.k. k.p.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Brak odniesienia się do wniosków dowodowych podejrzanego stanowi istotny w rozumieniu art. 344a § 1 k.p.k. brak śledztwa. Chodzi bowiem o dowody, które niewątpliwie zostały zawnioskowane z uwagi na ich wagę z perspektywy przyjętej przez podejrzanego taktyki obrony, a w konsekwencji mogą mieć istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. Wnioski dowodowe są zatem przejawem realizacji przez podejrzanego jego konstytucyjnego prawa do obrony. Powinny one zatem wywołać odpowiednią reakcję procesową ze strony organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze.
Postanowienie SA w Gdańsku z dnia 8 stycznia 2019 r., II AKz 1077/18
Standard: 25913 (pełna treść orzeczenia)
Braki w materiale dowodowym zgodnie z utrwalonymi poglądami orzecznictwa i doktryny należy odnosić do dowodów o istotnym znaczeniu dla rozstrzygnięcia sprawy, a więc takich, które mają stwierdzić okoliczności związane z przedmiotem procesu karnego, a w szczególności z ustaleniem w postępowaniu dowodowym faktu głównego. Kumulatywnym warunkiem zwrotu sprawy do uzupełnienia postępowania przygotowawczego jest wymóg, by dokonanie niezbędnych czynności przez sąd powodowało znaczne trudności. W istocie te znaczne trudności utożsamiane są, obok niemożności przeprowadzenia dowodów przez sąd, ze znacznym zakłóceniem toku postępowania sądowego i tak jak miejsce w przedmiotowej sprawie, przerzuceniem na sąd czynności, które są właściwe dla postępowania przygotowawczego.
Postanowienie SA z dnia 27 lutego 2017 r., II AKz 47/13
Standard: 25639
Standard: 25741