Odpowiednie stosowanie do wykonywania orzeczeń przepisów Kodeksu karnego wykonawczego art. 178 § 1 k.k.s.
Postępowanie wykonawcze w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe (art. 178 - 191 k.k.s.)
Zgodnie z art. 178 § 1 k.k.s. do wykonywania orzeczeń w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu karnego wykonawczego, jeżeli przepisy kodeksu karnego skarbowego nie stanowią inaczej.
Zgodnie natomiast z art. 1 § 1 k.k.w. wykonywanie orzeczeń w postępowaniu karnym, w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe i w postępowaniu w sprawach o wykroczenia oraz kar porządkowych i środków przymusu skutkujących pozbawienie wolności odbywa się według przepisów kodeksu karnego wykonawczego, a zgodnie z art. 2 pkt 8 k.k.w. organami postępowania wykonawczego sąd m.in. urzędy skarbowe. W rozdziale XII KKw. określa sposoby wykonania poszczególnych środków karnych jak i również organ, który ma daną karę wykonać m.in. pozbawienia praw publicznych. W oddziale 3 tego rozdziału określony jest sposób wykonania środka karnego przepadku i nawiązki, w oddziale 4 wykonanie środka naprawienia szkody, zadośćuczynienia, nawiązki i świadczenia pieniężne, a także organy zobowiązane do wykonania tych środków.
Wykonanie środków karnych określonych w oddziale 3 powierzono urzędowi skarbowemu na podstawie przepisów o egzekucji w administracji, a w oddziale 4 samemu pokrzywdzonemu, czy też innej osobie uprawnionej, oraz określono, iż egzekucja jest prowadzona na podstawie przepisów k.p.c. W związku z tym, iż co do środków karnych określonych w oddziale 3 i 4 przewidziano różne podmioty i zastosowanie różnych przepisów, co do wykonania tychże środków, wprowadzono art. 195a k.k.w. który miał wskazać podmiot zobowiązany do wykonania postanowienia o zabezpieczeniu wskazanych środków określonych zarówno w oddziale 3 jak i 4 k.k.w.
Przepis art. 195a k.k.w. znajduje zastosowanie jedynie w ściśle określonych wypadkach, a więc zbiegu zabezpieczenia środków z oddziału 3 i 4 rozdziału XII i to w związku, z art. 178 § 1 k.k.s.
Zgodnie z art. 178 § 1 k.k.s. do wykonywania orzeczeń w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu karnego wykonawczego, jeżeli przepisy niniejszego kodeksu nie stanowią inaczej.
Natomiast przepisy k.k.s. przewidują kilka odrębności w stosunku do k.k.w. m.in. poszerzenie stosowania przy wykonywaniu orzeczeń przepisów o egzekucji administracyjnej, na niektóre środki karne i zabezpieczenie stosowane w sprawach skarbowych określonych w art. 180 k.k.s.
Zgodnie k.k.w. zabezpieczenie, o którym decydują sąd lub prokurator (art. 293 k.p.k.), wykonywane jest wedle przepisów k.p.c. (art. 25 k.k.w.), a więc przez komorników sądowych.
Kodeks karny skarbowy reguluje kwestię zabezpieczenia inaczej, bowiem zgodnie z art. 178 § 2 - 4 k.k.s. uprawnionymi organami finansowymi do wykonywania zabezpieczenia majątkowego jest tu urząd skarbowy, a przy zabezpieczaniu przepadku przedmiotów lub korzyści, oraz ściągnięciu ich równowartości pieniężnej albo uszczuplonej należności publicznoprawnej, organ ten stosuje przepisy o egzekucji w administracji, a nie normy k.p.c. (art. 180 § 1 k.k.s. i art. 27 k.k.w.).
Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 8 listopada 2007 r., I SA/Go 811/07
Standard: 25557 (pełna treść orzeczenia)