Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Odmowa przywrócenia do pracy i odszkodowania ze względu na zasady współżycia społecznego (art. 8 k.p.)

Wypowiedzenie nieuzasadnione lub naruszające przepisy o wypowiadaniu umów o pracę (art. 45 k.p.) Nadużycie prawa w stosunkach pracy (art. 8 k.p.) Roszczenia z tytułu rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów (art. 56 k.p.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Oddalenie powództwa o przywrócenie do pracy na podstawie art. 8 k.p. wymaga rozważenia przez sąd w uzasadnieniu wyroku wszystkich okoliczności sprawy leżących zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy, w tym dotyczących ciężaru naruszenia przez pracownika jego obowiązków, wyciągnięcia wcześniej przez pracodawcę konsekwencji z tytułu większości ze sformułowanych zarzutów, oceny, czy pracownik był jedyną osobą odpowiedzialną za stwierdzone nieprawidłowości, a także pominięcia przez pracodawcę konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę z zakładową organizacją związkową (naruszenia art. 38 k.p.), co ma wpływ na realizację zasady "czystych rąk" polegającej na tym, że ochrony przewidzianej w art. 8 k.p. może żądać jedynie ten, kto sam postępuje nienagannie.

Wyrok SN z dnia 10 stycznia 2023 r., III PSKP 2/22

Standard: 70337 (pełna treść orzeczenia)

Klauzule generalne w prawie pracy nie mogą prowadzić do pozbawienia pracownika roszczeń z ważnie zawartych umów prawa pracy, jeżeli pracownikowi nie można postawić zarzutu dopuszczenia się zachowań ewidentnie sprzecznych z prawem lub z zasadami współżycia społecznego. Dlatego też sąd jedynie wyjątkowo może ocenić żądanie przywrócenia do pracy przez pracownika, którego stosunek pracy podlega szczególnej ochronie jako nadużycie prawa podmiotowego, jednakże takie rozstrzygnięcie muszą usprawiedliwiać zaistniałe po stronie pracownika okoliczności szczególnie moralnie naganne, w których restytucja stosunku pracy nie zyskałaby aprobaty społecznej i sprzeciwiała się poczuciu sprawiedliwości (zob. wyrok SN z dnia 8 lutego 2018 r., I PK 350/16). Konstatacja ta jest istotna z perspektywy drugiej z norm wskazanych w ramach IV pkt zarzutów skargi kasacyjnej.

Wyrok SN z dnia 24 września 2020 r., III PK 3/19

Standard: 59681 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 145 słów. Wykup dostęp.

Standard: 59992

Komentarz składa z 76 słów. Wykup dostęp.

Standard: 26502

Komentarz składa z 154 słów. Wykup dostęp.

Standard: 31232

Komentarz składa z 156 słów. Wykup dostęp.

Standard: 61129

Komentarz składa z 221 słów. Wykup dostęp.

Standard: 25282

Komentarz składa z 66 słów. Wykup dostęp.

Standard: 31233

Komentarz składa z 191 słów. Wykup dostęp.

Standard: 25284

Komentarz składa z 48 słów. Wykup dostęp.

Standard: 59431

Komentarz składa z 278 słów. Wykup dostęp.

Standard: 31267

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.