Uprawnieni do żądania wznowienia postępowania
Uprawnieni do żądania wznowienia postępowania (art. 399 k.p.c.)
Inaczej niż np. w przypadku skargi kasacyjnej, przepisy regulujące wznowienie postępowania nie określają wprost, komu przysługuje to uprawnienie. Niewątpliwie jednak osobami predestynowanymi do wniesienia skargi są strony postępowania procesowego, w którym zapadło orzeczenie objęte skargą o wznowienie. Wynika to pośrednio z przepisów określających termin do wniesienia skargi (art. 407 § 1 k.p.c.) i podstawy wznowienia (art. 401 i art. 403 k.p.c.). W konsekwencji tego, w judykaturze wyrażany jest pogląd, zgodnie z którym skargę o wznowienie postepowania może wnieść tylko strona, która została wymieniona w prawomocnym wyroku, nie ma zaś takiego uprawnienia podmiot nieobjęty zaskarżonym orzeczeniem.
Brak prawomocnego w stosunku do skarżącego rozstrzygnięcia (art. 399 in fine k.p.c.) wyłącza dopuszczalność wniesienia przez niego skargi o wznowienie „od wyroku”, wydanego w sprawie rozpoznanej i zakończonej z udziałem innego podmiotu po stronie powodowej czy pozwanej. Uprawnienie do podjęcia takiej czynności procesowej, jak m.in. wniesienie skargi o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem, może przysługiwać tylko temu, kto ma interes (tzw. gravamen) w doprowadzeniu do zmiany lub uchylenia niekorzystnego i naruszającego jego prawa rozstrzygnięcia zawartego w tym wyroku (art. 412 § 2 k.p.c.).
Postanowienie SN z dnia 25 lutego 2015 r., II UZ 78/14
Standard: 57362 (pełna treść orzeczenia)
W przepisach kodeksu postępowania cywilnego brak jest unormowania wskazującego bezpośrednio na to, kto jest uprawniony do wystąpienia o wznowienie postępowania. Odnoszący się do tej kwestii art. 399 k.p.c. używa formy bezosobowej („można żądać wznowienia”), nie wskazując podmiotu uprawnionego do tego żądania. Nie ulega jednak wątpliwości, że wznowienia postępowania mogą żądać strony wymienione w prawomocnym orzeczeniu merytorycznym, które zakończyło postępowanie (zob. wyrok SN z dnia 9 stycznia 1998 r., III CKN 315/97).
Wyrok SN z dnia 21 stycznia 2009 r., III CSK 248/08
Standard: 24873 (pełna treść orzeczenia)
Skargę o wznowienie postępowania może wnieść tylko strona, która została wymieniona w prawomocnym wyroku.
Treść prawomocnego wyroku, a nie oznaczenie stron zawarte pierwotnie w pozwie, musi mieć przy wznowieniu decydujące znaczenie. Brak bowiem prawomocnego w stosunku do skarżącej rozstrzygnięcia (art. 399 in fine k.p.c.) wyłącza dopuszczalność wniesienia przez nią skargi o wznowienie "od wyroku" (lub "zaskarżającej wyrok" - por. zróżnicowane sformułowania zawarte w art. 400 i 405 zd. pierwsze, art. 409 i 414 k.p.c.), wydanego w sprawie rozpoznanej i zakończonej z udziałem innego podmiotu po stronie pozwanej.
Uprawnienie do podjęcia takiej czynności procesowej jak m.in. wniesienie wniosku o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem może przysługiwać tylko temu, kto ma interes (tzw. w nauce prawa gravamen) w doprowadzeniu do zmiany lub uchylenia niekorzystnego i naruszającego jego prawa rozstrzygnięcia zawartego w tym wyroku (art. 412 § 2 k.p.c.).
Wyrok SN z dnia 9 stycznia 1998 r., III CKN 315/97
Standard: 28481 (pełna treść orzeczenia)