Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Doręczenia pism sądowych i procesowych wspólnocie mieszkaniowej

Reprezentacja i legitymacja wspólnoty mieszkaniowej w procesach sądowych Sposoby doręczania ze względu na adresata (art. 133 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Zgodnie z art. 133 § 2 k.p.c. pisma procesowe oraz orzeczenia dla osoby prawnej, jak również dla organizacji, która nie ma osobowości prawnej, doręcza się organowi uprawnionemu do reprezentowania ich przed sądem lub do rąk pracownika upoważnionego do odbioru pism. 

Odpowiednie stosowanie przepisów o osobach prawnych prowadzi do wniosku, że jeżeli właściciele lokali podjęli uchwałę o wyborze zarządu, organem wspólnoty jest jej zarząd.

Żaden z przepisów ustawy o własności lokali nie reguluje problematyki związanej z ustalaniem adresu siedziby jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej. Powszechnie oznacza się jednak wspólnotę mieszkaniową adresem nieruchomości, na której posadowiony jest budynek z wyodrębnionymi lokalami (vide: wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 26 czerwca 2008 roku, sygn. akt: V ACa 196/08, Biul.SAKa 2008/3/30-31). Na gruncie orzecznictwa sądów administracyjnych przyjęto natomiast, że adresem wspólnoty mieszkaniowej powinien być adres jej zarządu lub zarządcy (vide: wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 grudnia 2008 roku, sygn. akt: II GSK 583/08, M. Prawn. 2009/3/118).

Skoro zatem w niniejszej sprawie ustanowiony został organ w postaci zarządu, to pozew winien zostać mu doręczony na adres pozwanej Wspólnoty Mieszkaniowej, tj. ul. (...), (...)-(...) P.. ( w praktyce na adres jednego ze wskazanych członków zarządu ). Taki bowiem adres wskazano w pozwie. Nie zachodziły natomiast podstawy do tego, by pozew doręczać poszczególnym członkom zarządu, jak to zamierzał uczynił Sąd I instancji.

Postanowienie SA w Poznaniu z dnia 19 września 2014 r., I ACz 1200/14

Standard: 24419 (pełna treść orzeczenia)

W pozwie wnoszonym przez wspólnotę mieszkaniową reprezentowaną przez zarząd należy organ ten oznaczyć w sposób umożliwiający doręczenie pism sądowych, a jeżeli wspólnota ustanowiła pełnomocnika procesowego także adres, pod który należy dokonywać doręczeń (art. 187 § 1 w związku z art. 126 § 2 k.p.c.).

Wskazanie w pozwie, że stroną jest Wspólnota Mieszkaniowa nie jest równoznaczne ze wskazaniem adresu do doręczeń, gdyż wspólnotę mieszkaniową – jak wynika z art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (jedn. tekst: Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm. – dalej: „u.w.l.”) – tworzy ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład oznaczonej nieruchomości. Wskazany adres był zatem oznaczeniem miejsca położenia nieruchomości, w obrębie której usytuowane są lokale.

Odpowiednie stosowanie przepisów o osobach prawnych prowadzi do wniosku, że jeżeli właściciele lokali podjęli uchwałę o wyborze zarządu, organem wspólnoty jest zarząd. Organem powodowej Wspólnoty zatem był zarząd, który udzielił pełnomocnictwa radcy prawnemu (art. 33[1] i art. 38 k.c. w zw. z art. 20 u.w.l.).

Jeżeli pozew wnosi wspólnota mieszkaniowa, reprezentowana przez zarząd (art. 20 u.w.l.), organ ten powinien być w pozwie wskazany w sposób umożliwiający prawidłowe doręczanie pism sądowych. Jeżeli z kolei wspólnota ustanowiła pełnomocnika procesowego, powinien on wskazać ponadto adres, pod którym należy mu dokonywać doręczeń (art. 133 § 3 k.p.c.). W przeciwnym razie pozew nie czyni zadość warunkom pisma procesowego (art. 187 § 1 w związku z art. 126 § 2 k.p.c.).

Postanowienie SN z dnia 10 kwietnia 2013 r., IV CZ 21/13

Standard: 55391 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.