Ciepłomierze i wodomierze – przynależność majątkowa
Współkorzystanie z nieruchomości wspólnej; udział w pożytkach, wydatkach i ciężarach (art. 12 u.w.l.)
Strona pozwana jest zobligowana do wymiany, co jakiś czas wodomierzy i ciepłomierzy, zależy on od okresu ważności licznika. Urządzenia te znajdują się na zewnątrz lokali. Pojawił się problem ze składowaniem starych urządzeń, ponieważ zdecydowana większość członków Wspólnoty nie była zainteresowana ich odbiorem. Wiązało się to z dodatkowymi kosztami. Aby rozwiązać ten problem postanowiono, że członkowie wspólnoty mogą odbierać wodomierze i ciepłomierze przez okres trzech miesięcy, a po tym terminie wspólnota będzie umocowana do ich sprzedaży. Tylko dwie osoby zadeklarowały chęć odbioru tych urządzeń. Powód takiej deklaracji nie złożył.
Liczniki - ciepłomierze i wodomierze są urządzeniami, które zapewniają rozliczanie kosztów dostawy wody do nieruchomości wspólnej, którą ma zapewnić zarządca tej realności, którym jest zarząd Wspólnoty ( ustanowiony zarządca.)
Obowiązek ten wynika wprost z brzmienia art. 6 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków z dnia 7 czerwca 2001 r. (jedn,. tekst DzU z 2017 poz. 328 ]
Regulacja ta, w ust. 8 tej normy, zobowiązuje właściciela lokalu do jego udostępnienia go w celu założenia licznika, jego konserwacji, legalizacji i odczytu.
Liczniki, które zakładane są poza lokalami, przy głównych zaworach, z uwagi na ich umiejscowienie w elementach nieruchomości wspólnej w pozwanej Wspólnocie, co wynika z ustaleń, znajdują się na klatce schodowej, poza poszczególnymi mieszkaniami, stanowią jej składnik, a wobec tego do czasu w którym zapewniają wspomniane rozliczenie, przynależą do tej nieruchomości.
Sytuacja zmienia się wtedy gdy przestają one, niezależnie od przyczyny pełnić swoją funkcje. Wówczas stają się składnikiem majątku właścicieli poszczególnych lokali, którzy mogą nimi zadysponować, w uznany przez siebie za właściwy, sposób.
Tego właśnie dotyczy kwestionowana uchwała, która wbrew stanowisku skarżącego nie narusza prawa. Właściciele maja na jej podstawie możliwość zdecydowania o tym, jak należy postąpić ze zdemontowanymi urządzeniami, a dopiero w warunkach braku ich odbioru w oznaczonym czasie, zarząd jest uprawniony do ich zbycia i takiego zadysponowania środkami pozyskanymi z niej, że zasilają one konta poszczególnych członków Wspólnoty, przeznaczone na gromadzenie wpłat na poczet ich udziału w kosztów zarządu nieruchomością wspólną.
Nie sposób zatem mówić o tym, że postanowienia te naruszają przepisy prawa czy interesy ekonomiczne członków (w tym powoda, który, nota bene, nie zdecydował się na odebranie urządzenia w terminie określonym w uchwale]
Wyrok SA w Krakowie z dnia 25 kwietnia 2018 r., I ACa 1259/17
Standard: 24247 (pełna treść orzeczenia)