Wymagalność roszczenia o ekwiwalent za urlop bieżący i zaległy; przedawnienie roszczenia
Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop (art. 171 k.p.) Przedawnienie roszczenia o urlop wypoczynkowy (art. 293[1] k.p.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Roszczenie o ekwiwalent staje się wymagalne w dniu rozwiązania stosunku pracy. Zatem od dnia następnego pozwana spółka pozostawała w opóźnieniu.
Odsetki z tytułu opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia za pracę (odpowiednio: ekwiwalentu, korzysta on bowiem z takiej samej ochrony prawnej jak wynagrodzenie) przysługują pracownikowi także w części, od której pracodawca odprowadził składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych (uchwała SN z 19 września 2002 r., III PZP 18/02). Odsetki te ustala się od kwoty wynagrodzenia brutto, tj. z uwzględnieniem tej części wynagrodzenia, która podlegała odprowadzeniu na poczet należnych od pracownika składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Sąd orzekł o odsetkach od tych odsetek od dnia zgłoszenia tego żądania w sądzie (odpowiednio wniesienia pozwu w tym zakresie) do dnia zapłaty, zgodnie z treścią art. 482 k.p.c., uznając, iż brak podstaw do domagania się odsetek od odsetek ustawowych za okres wcześniejszy niż wniesienie pozwu.
Wyrok SR Gdańsk-Południe z dnia 6 czerwca 2016r., VI P 611/15
Standard: 23127 (pełna treść orzeczenia)
W świetle art. 171 § 1 k.p. ekwiwalent pieniężny przysługuje za urlop wypoczynkowy niewykorzystany z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, roszczenie z tego tytułu staje się wymagalne w dniu ustania tego stosunku. Z dniem ustania stosunku pracy, prawo do urlopu wypoczynkowego w naturze przekształca się w prawo do ekwiwalentu pieniężnego. Dotyczy to zarówno ekwiwalentu za urlop przysługujący w roku rozwiązania stosunku pracy, jak i za nieprzedawnione urlopy wypoczynkowe przysługujące za poprzednie lata.
Ustanie stosunku pracy wyznacza datę wymagalności ekwiwalentu za urlop bieżący i zaległy i ta data początkuje bieg terminu przedawnienia całego świadczenia (uchwała (7) SN z dnia 15 grudnia 1972 r., III PZP 40/72 i uchwała pełnego składu Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN z dnia 21 listopada 1975 r., V PZP 5/75 oraz postanowienie SN z dnia 5 grudnia 1996 r., I PKN 34/96).
Wyrok SN z dnia 14 kwietnia 2016 r., III PK 96/15
Standard: 23125 (pełna treść orzeczenia)