Odprawa pośmiertna urzędników państwowych, posłów i senatorów oraz służb mundurowych
Odprawa pośmiertna (art. 93 k.p.)
Przepisów o odprawie pośmiertnej nie zawiera, ustawa z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (jednolity tekst: Dz.U. z 2001 r. Nr 86, poz. 953 ze zm.). Członkom rodzin zmarłych urzędników państwowych i innych pracowników urzędów państwowych odprawa pośmiertna przysługuje na podstawie art. 93 k.p., co oznacza, że warunkiem przyznania tego świadczenia jest śmierć urzędnika państwowego lub innego pracownika urzędu państwowego w czasie jego zatrudnienia w urzędzie, a nie już po przejściu na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy. Przepisów o odprawie pośmiertnej nie zawiera również ustawa z dnia 24 sierpnia 2006 r. o służbie cywilnej (Dz.U. Nr 170, poz. 1218 ze zm.). Uprawnionym członkom rodzin zmarłych urzędników służby cywilnej oraz pracowników służby cywilnej odprawa pośmiertna przysługuje na podstawie art. 93 k.p., a zatem tylko wówczas, gdy śmierć członka korpusu służby cywilnej nastąpiła w czasie jego zatrudnienia.
Z kolei ustawa z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (jednolity tekst: Dz.U. z 2003 r. Nr 221, poz. 2199 ze zm.) przewiduje (w art. 39 ust. 2), że w razie śmierci posła lub senatora w czasie wykonywania mandatu lub w ciągu trzech miesięcy po jego wygaśnięciu, przysługuje odprawa pośmiertna na zasadach i w wysokości określonych dla pracowników w Kodeksie pracy. Świadczenie to nie przysługuje zatem rodzinie zmarłego byłego posła lub byłego senatora w razie późniejszej (po upływie trzech miesięcy od wygaśnięcia mandatu) jego śmierci (nie jest to uprawnienie przysługujące byłemu posłowi lub senatorowi dożywotnio).
Pragmatyki służbowe tzw. służb mundurowych przewidują odprawy pośmiertne dla członków rodzin zmarłych funkcjonariuszy. Na przykład art. 116 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (jednolity tekst: Dz.U. z 2002 r. Nr 7, poz. 58 ze zm.) stanowi, że w razie śmierci policjanta, pozostałej po nim rodzinie przysługuje odprawa pośmiertna. Odprawa przysługuje zawsze w związku ze śmiercią funkcjonariusza "w stanie czynnym", w czasie pełnienia przez niego służby, a nie funkcjonariusza przebywającego na emeryturze lub rencie policyjnej. Dlatego o odprawie pośmiertnej nie wspomina nic ustawa z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (jednolity tekst: Dz.U. z 2004 r. Nr 8, poz. 67 ze zm.).
Uchwała SN (7) z dnia 22 marca 2007 r., II PZP 6/06
Standard: 22982 (pełna treść orzeczenia)