Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zmiana wysokość cen lub stawek obowiązujących w obliczeniach kosztorysowych (art. 629 k.c.)

Wynagrodzenie kosztorysowe w umowie o dzieło i roboty budowlane (art. 629 - 631 k.c. i art. 656 k.c.) Umowa o dzieło (art. 627-658 k.c.)

Wyświetl tylko:

Kosztorys jest pisemnym zestawieniem potrzebnych do wykonania dzieła materiałów i nakładów pracy wraz z podaniem ich cen jednostkowych.

Z istoty wynagrodzenia kosztorysowego wynika, że jest ono ustalane w oparciu m.in. o koszt materiałów potrzebnych do wykonania dzieła, który w trakcie wykonywania dzieła będzie ponoszony przez przyjmującego zamówienie. Koszt tych materiałów stanowi więc element umówionego wynagrodzenia.

Wyrok SA w Warszawie z dnia 4 stycznia 2018 r., VII AGa 54/18

Standard: 22801 (pełna treść orzeczenia)

Przyjmujący zamówienie nie może żądać wskutek zmiany cen podwyższenia wynagrodzenia kosztorysowego (art. 629 k.c.), jeżeli zmiana cen nastąpiła w okresie, gdy był on już w zwłoce z wykonaniem dzieła.

Zwłoka dłużnika nie może wywierać skutków korzystnych dla niego, a ujemnych dla wierzyciela. Byłoby to sprzeczne z generalnie ujemnym dla dłużnika kierunkiem następstw jego zwłoki, wynikających z przepisów art. 477-481 i 491 k.c. Ponadto zapłacenie przez wierzyciela mimo zwłoki dłużnika wyższej ceny stanowiłoby w istocie szkodę wierzyciela spowodowaną zwłoką dłużnika, którą obowiązany byłby on wynagrodzić zgodnie z art. 477 § 1 k.c. Wyłącznie w przedstawionej sytuacji możliwości podwyższenia ceny prowadzi do jednakowego rezultatu.

Uchwała SN z dnia 10 grudnia 1982 r., III CZP 45/82

Standard: 31969 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.