Niezamieszczenie wzmianki; uzupełnienie braku rozstrzygnięcia na podstawie art. 319 k.p.c.
Zastrzeżenie prawa do powołania się w toku egzekucji na ograniczenie odpowiedzialności (art. 319 k.p.c.) Uzupełnienie wyroku (art. 351 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Sąd jest obowiązany zamieścić zastrzeżenie, o którym mowa w art. 319 k.p.c. w wyroku (nakazie zapłaty) z urzędu. Należy podkreślić, że zwrot „sąd może” dotyczy nie swobody w zakresie decyzji procesowej sądu odnośnie do dokonania w wyroku powyższego zastrzeżenia, ale możliwości uwzględnienia powództwa tylko przy dokonaniu tego zastrzeżenia. Jest więc ono obligatoryjne i dokonywane przez sąd z urzędu. Dlatego, jeśli sąd nie zastrzegł w wyroku, że pozwany ponosi odpowiedzialność z określonych składników albo do wysokości ich wartości pomimo istnienia takiego obowiązku, pozwany może złożyć wniosek o uzupełnienie wyroku.
Wyrok SN z dnia 3 sierpnia 2021 r., I NSNc 24/20
Standard: 61912 (pełna treść orzeczenia)
Prezentowany jest pogląd, że w razie niezamieszczenia przez sąd w wyroku zastrzeżenia, o którym mowa w art. 319 k.c. strona może żądać uzupełnienia wyroku na podstawie art. 351 k.p.c. Jednakże w wyroku z dnia 22 października 1977 r., II CR 335/77, Sąd Najwyższy stwierdził, że zamieszczenie w wyroku zastrzeżenia prawa do powoływania się na ograniczenie odpowiedzialności jest obowiązkiem sądu i następuje z urzędu, przy czym uzupełnienie w tym zakresie może nastąpić również w postępowaniu przed drugą instancją.
Sąd Apelacyjny prezentuje pogląd, że tego rodzaju uchybienie Sądu pierwszej instancji może być przedmiotem zarzutów apelacyjnych, a ich uwzględnienie winno prowadzić do zmiany wyroku w tym zakresie.
Za przyjęciem takiego stanowiska przemawia fakt, że zastrzeżenie, o którym mowa, dotyczy dłużnika a więc pozwanego a nie powoda. Natomiast uzupełnienie wyroku wchodzi w grę, gdy sąd nie wydał rozstrzygnięcia merytorycznego, co do niektórych z roszczeń przedstawionych przez powoda albo nie uwzględnił roszczenia w całości, a jednocześnie nie oddalił powództwa w pozostałej części lub też, gdy sąd pominął inne wnioski (żądania) powoda, np. żądanie o zasądzenie kosztów procesu.
Z taką sytuacja nie mamy do czynienia niniejszej sprawie. Sąd Apelacyjny jest sądem meritii a jego zadaniem jest rozpoznanie sprawy. Skoro zastrzeżenia prawa do powoływania się na ograniczenie odpowiedzialności następuje z urzędu, może być dokonane także w postępowaniu apelacyjnym.
Wyrok SA w Krakowie z dnia 20 grudnia 2012 r., I ACa 1167/12
Standard: 45384 (pełna treść orzeczenia)