Informowanie przyszłego pracodawcy o fakcie pozostawiania w ciąży
Ochrona kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią (art. 176 k.p.) Ochrona danych osobowych pracownika (art. 23 k.c. i art. 22[1] - [1b] k.p.)
Pracownica podejmująca zatrudnienie nie ma obowiązku ujawniania faktu pozostawania w ciąży, jeżeli praca, jaką zamierza podjąć, nie jest niedozwolona dla kobiet z uwagi na ochronę macierzyństwa (por. art. 176 i nast. k.p. oraz wydane na podstawie art. 176 k.p. rozporządzenie Rady Ministrów z 10.9.1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet, Dz. U. Nr 114, poz. 454 ze zm.).
W nauce prawa pracy rozważane były konsekwencje udzielenia przez ubiegającego się o pracę nieprawdziwych odpowiedzi, w sytuacji gdy zadane przez pracodawcę pytanie o dane dotyczące życia prywatnego godziło w prawa osobiste pracownika lub kandydata do pracy. W związku z tym wyrażono między innymi pogląd, że nie można w takim przypadku mówić o podstępnym działaniu pracownika, gdyż fałszywa odpowiedź jest jednym ze sposobów ochrony godności osobistej pracownika - stanowi sui generis obronę konieczną przed naruszeniem prawa.
Kandydat na pracownika pytany o informacje osobiste może ocenić, że pracodawca narusza jego dobra osobiste (szczególnie godność - art. 11[1] k.p.), może nawet uznać się za dyskryminowanego w rozumieniu art. 11[1] K.P. (por. Kodeks pracy. Komentarz, pod red. Z. Salwy, Warszawa 2007, s. 120-121).
Wyrok SN z dnia 17 kwietnia 2007 r., I UK 324/06
Standard: 22061