Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy pracownika szczególnie chronionego po przywróceniu do pracy

Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy po przywróceniu do pracy (art. 47 k.p. i art. 57 k.p.) Ochrona trwałości zatrudnienia

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Ustawodawca odwołując się w art. 57 § 2 k.p. do pracowników, o których mowa w art. 39 k.p. miał na myśli pracowników objętych zastosowaniem art. 39, a nie wszystkich pracowników, którym brakuje 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Skoro zatem przepis ten nie ma zastosowania do nauczycieli mianowanych, to nie stosuje się również w odniesieniu do tej grupy pracowników art. 57 § 2 k.p.

Ponieważ stosunek pracy nauczyciela mianowanego nie jest chroniony na podstawie art. 39 k.p., to takiemu nauczycielowi przywróconemu do pracy nie przysługuje wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy na podstawie art. 57 § 2 k.p., bowiem nauczyciel mianowany nie jest objęty zakresem podmiotowym stosowania tego przepisu (zob. wyrok SN z 2 października 2013 r., II PK 12/13, w którym Sąd Najwyższy zajął analogiczne stanowisko w odniesieniu do mianowanych pracowników samorządowych, do których również nie znajduje zastosowania art. 39 k.p.).

Wyrok SN z dnia 30 stycznia 2019 r., I PK 234/17

Standard: 61961 (pełna treść orzeczenia)

W uchwale Sądu Najwyższego z dnia 7 listopada 1996 r., I PZP 20/96 (OSNAPiUS 1997 nr 11, poz. 188) wskazano, że sankcją nieprzestrzegania przepisów szczególnie chroniących jest między innymi obowiązek zapłaty wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez pracy. Pracodawca, który rozwiązał stosunek pracy z pracownikiem szczególnie chronionym, wdając się z nim w spór o przywrócenie do pracy, ryzykuje, że w przypadku przywrócenia do pracy będzie musiał wypłacić wynagrodzenie za cały czas pozostania bez pracy. Chcąc uniknąć takiej sytuacji, powinien szczególnie wnikliwie przeanalizować kwestię przestrzegania przepisów dotyczących rozwiązania stosunku pracy i rozważyć możliwość uznania powództwa.

W orzecznictwie utrwalone jest stanowisko, że pracodawca rozwiązujący stosunek pracy z pracownikiem podlegającym szczególnej ochronie powinien dołożyć najwyższej staranności w przestrzeganiu norm prawnych regulujących sposób rozwiązania umowy o pracę. Wynika to ze specjalnej, przyznanej przez przepisy prawa pracy, a uzasadnionej między innymi wykonywaną funkcją społeczną, pozycji pracowników szczególnie chronionych.

Sankcją nieprzestrzegania tych norm jest między innymi obowiązek zapłaty wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez pracy (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 sierpnia 2000 r., I PKN 750/99, LEX nr 1224658). Ze stanowiska tego można wyprowadzić wniosek, że pracodawca, który nie spełnia przedstawionego standardu musi liczyć się z sankcją, a tym samym powoływanie się przez niego na zasady współżycia społecznego, czy niespójność ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa staje się problematyczne.

Wyrok SN z dnia 15 stycznia 2019 r., II PK 254/17

Standard: 21741 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 128 słów. Wykup dostęp.

Standard: 61962

Komentarz składa z 265 słów. Wykup dostęp.

Standard: 72102

Komentarz składa z 430 słów. Wykup dostęp.

Standard: 59427

Komentarz składa z 228 słów. Wykup dostęp.

Standard: 21742

Komentarz składa z 120 słów. Wykup dostęp.

Standard: 62890

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.