„Oddanie dzieła” a „wydanie dzieła” (art. 643 i 646 k.c.)
Odebranie dzieła (art 643 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Przyjmujący zamówienie jest zobowiązany wydać dzieło zamawiającemu zgodnie ze zobowiązaniem (istnienie tego obowiązku potwierdza brzmienie art. 643 KC). W przepisach dotyczących umowy o dzieło pojawiają się dwa terminy "oddanie dzieła" (por. art. 642 § 1 KC, art. 646 KC) i "wydanie dzieła" (art. 643 KC). Obydwa terminy uznać należy za równoznaczne . Czynnością odrębną od oddania (wydania) dzieła przez przyjmującego zamówienie jest natomiast odebranie dzieła przez zamawiającego. Czynności oddania (wydania) oraz odebrania dzieła określić można jako ekwiwalentne, ale nie tożsame (wyr. SN z dnia 23 sierpnia 2012 r, II CSK 21/12).
Sposób wydania dzieła zależy od jego rodzaju. Po pierwsze, oddanie dzieła nastąpić może przez czynność faktyczną, polegającą na tym, że przyjmujący zamówienie fizycznie przekazuje (wydaje) dzieło zamawiającemu, z czym połączone jest wyraźne lub dorozumiane oświadczenie przyjmującego zamówienie o uznaniu swego świadczenia za spełnione (wyr. SN z dnia 26 lutego 1998 r., I CKN 520/97). Ten sposób wydania aktualizuje się wówczas, gdy rezultat, jakim jest dzieło, znajduje ucieleśnienie w określonej rzeczy.
W odniesieniu do dzieł, przy których nie jest możliwe fizyczne wydanie, wydanie dzieła przejawia się w samym jego wykonaniu i oświadczeniu przyjmującego zamówienie o uznaniu swego świadczenia za spełnione (powoływany już wyr. SN z 26.2.1998 r., I CKN 520/97; wyr. SN z 18.1.2012 r., II CSK 213/11).
Oświadczenie o uznaniu świadczenia za spełnione może przejawiać się też w sposób dorozumiany w czynnościach faktycznych przyjmującego zamówienie (powoływany już wyr. SN z dnia 26 lutego 1998 r., I CKN 520/97; wyr. SN z dnia 12 maja 1981 r., II CR 136/81). Czynnością taką może być wystąpienie z żądaniem zapłaty wynagrodzenia za wykonane dzieło (powoływany już wyr. SN z dnia 23 sierpnia 2012 r., II CSK 21/12).
Niezależnie od tego czy dzieło ma postać wykonanej rzeczy czy też polega na wykonaniu pewnej czynności, która wywołuje dostrzegalną zmianę w świecie zewnętrznym – zawsze wydanie wiąże się z dorozumianym lub wprost wyrażonym przez wykonawcę oświadczeniem o uznaniu świadczenia za spełnione, czyli to sam wykonawca dzieła musi w sposób dorozumiany lub bezpośredni dać zamawiającemu do zrozumienia , że dzieło uważa za skończone i że w związku z powyższym oczekuje od zamawiającego odbioru rzeczy.
Wyrok SR dla Łodzi Widzewa z dnia 26 kwietnia 2017 r., I C 177/16
Standard: 61446 (pełna treść orzeczenia)
Przepisy kodeksu cywilnego regulujące umowę o dzieło posługują się pojęciami wydania i oddania dzieła. Oba te pojęcia w orzecznictwie i literaturze zwykle się utożsamia (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 maja 1981 r. II CR 136/81, OSNC z 1982 r. Nr 1, poz. 10); chodzi tu o rzeczywiste, faktyczne wydanie dzieła przez przyjmującego zamówienie, są one jednak niezależne od odebrania dzieła.
Obowiązkowi wydania dzieła przez przyjmującego zamówienie odpowiada wyrażony w art. 643 k.c. obowiązek zamawiającego dokonania jego odbioru. Odbiorem jest jednostronna czynności zamawiającego z dorozumianym przejawem woli przyjęcia dzieła i uznania świadczenia za wykonane. Z art. 643 k.c. wynika jednak obowiązek odbioru dzieła jedynie wówczas gdy przyjmujący zamówienie wydaje (oddaje) dzieło zgodnie ze swym zobowiązaniem. Obowiązek odbioru nie powstaje gdy wydane dzieło ma wady, a więc jest wykonane niezgodnie z treścią zobowiązania.
Z ustaleń Sądów wynikało, że wykonawca oddał (wydał) dzieło uważając je za wykonane, jednakże powódka nie dokonała odbioru uważając je za wykonane niezgodnie z treścią zobowiązania, wadliwe. Okoliczność, że powódka korzystała z systemów żywienia i wentylacji samo przez się nie uzasadniało przyjęcia, że takie czynności faktyczne oznaczają odbiór, skoro korzystanie spowodowane było sytuacją faktyczną: systemy były zamontowane w zabudowaniach zlokalizowanych na nieruchomości powódki i prowadziła ona nieprzerwanie hodowlę. W takiej sytuacji faktyczne korzystanie z dzieła nie jest równoznaczne z odbiorem.
Wyrok SN z dnia 25 czerwca 2014 r., IV CSK 610/13
Standard: 22791 (pełna treść orzeczenia)