Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Podmiotowa łączność spraw (art. 33 k.p.k.)

Podmiotowa i przedmiotowa łączność spraw (art. 33 i 34 k.p.k.)

Wyświetl tylko:

Podmiotowa łączność spraw, o której mowa w art. 33 § 1 k.p.k. niewątpliwie w zamyśle ustawodawcy miała doprowadzić do sytuacji, aby osoba oskarżona o różne przestępstwa, popełnione nierzadko w tym samym czasie, w związku z prowadzeniem określonej działalności w ramach grupy przestępczej, odpowiadając w jednym procesie, mogła spotkać się z właściwie wyważoną represją karną, uwzględniającą całokształt jej działalności przestępczej. Z drugiej strony, jeśli postawa takiego sprawcy wskazuje na możliwość wysnucia wniosku o nagromadzeniu okoliczności łagodzących, czy ewentualności np. nadzwyczajnego złagodzenia kary, wspólne rozpoznanie sprawy o wszystkie zarzucone przestępstwa niewątpliwie leży w jego interesie.

Celowe jest łączne rozpoznawanie w jednym postępowaniu jurysdykcyjnym wszystkich czynów zarzuconych oskarżonemu T., zgodnie z regułą zawartą w art. 33 § 1 k.p.k., ponieważ pozwala to na prawidłową ocenę całokształtu jego działalności przestępczej oraz orzeczenie słusznej i sprawiedliwej kary.

W świetle aktualnie przyjętych poglądów judykatury, nie budzi wątpliwości, że wprawdzie postanowienie o wyłączeniu do odrębnego rozpoznania sprawy poszczególnych osób lub o poszczególne czyny nie podlega zaskarżeniu, to jednak jest dopuszczalna, w sposób pośredni, kontrola procesowa prawidłowości podjętej decyzji w tym przedmiocie przez sąd odwoławczy, w sytuacji gdy jej następstwem jest orzeczenie w kwestii właściwości sądu, w szczególności przekazania sprawy innemu sądowi.

Powyższe stanowisko niejednokrotnie wyrażane było przez tutejszy Sąd Apelacyjny oraz jest akceptowane przez sąd orzekający w składzie niniejszym - (por. postanowienie SA w K. z dnia 14 kwietnia 2010 r. sygn. II AKz 230/10, postanowienie SA w K. z dnia 9 marca 2011 r., II AKz 133/11, postanowienie SA w K. z dnia 9 marca 2011 r. sygn. II AKz 121/11, postanowienie SA w K. z dnia 30 marca 2011 r., II AKz 176/11, postanowienie SA w L. z dnia 27 października 2004 r., II AKz 328/04).

Postanowienie SA w Katowicach z dnia 4 kwietnia 2012 r., II AKz 206/12

Postanowienie SA w Katowicach z dnia 4 kwietnia 2012 r., II AKz 206/12

Standard: 21385

Łączne rozpoznanie sprawy w zakresie wszystkich czynów, jakie zarzucano oskarżonemu, pozwala sądowi na prawidłową ocenę całokształtu jego przestępczej działalności; pozwala również na ujawnienie okoliczności sprzyjających popełnieniu przestępstwa i trafne zastosowanie środków karnych przewidzianych w ustawie.

Postanowienie SN z dnia 30 kwietnia 1981 r., I KZ 20/81

Standard: 39879 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.