Solidarność dłużników wekslowych
Solidarność dłużników (art. 366 k.c.)
Solidarność dłużników wekslowych odpowiada konstrukcyjnie solidarności biernej przewidzianej w art. 369 i 366 k.c. (por. np. wyrok SN z dnia 28 stycznia 2010 r., I CSK 249/09). Oznacza to, że odpowiedzialni solidarnie dłużnicy wekslowi (np. poręczyciel i wystawca) mogą znajdować się w różnym położeniu prawnym wobec tego samego wierzyciela wekslowego, mimo obowiązku zapłaty sumy wekslowej w tej samej wysokości (art. 47 Pr.weksl., art. 368 k.c.). Należy jednak stwierdzić, że dla określenia sytuacji prawnej poręczyciela wekslowego wobec wierzyciela wekslowego i charakteru jego odpowiedzialności wekslowej podstawowe znaczenie mają elementy konstrukcyjne tej odpowiedzialności przewidziane w art. 7 i 32 Pr.weksl., a nie eksponowane w skardze kasacyjnej uwagi dotyczące zróżnicowania położenia prawnego dłużników solidarnych i wynikających z tego zróżnicowania zarzutów prawnych. Czym innym jest bowiem samo konstrukcyjne ukształtowanie odpowiedzialności wekslowej dłużników wekslowych, w tym poręczyciela, a czym innym odmienność ich sytuacji prawnej wobec tego samego wierzyciela wekslowego, wyrażająca się w możliwości powoływania się na określone kategorie zarzutów w razie łącznego pozwania ich przez wierzyciela.
Wyrok SN z dnia 12 maja 2011 r., III CSK 254/10
Standard: 21106 (pełna treść orzeczenia)
Nie można akceptować stanowiska Sądów meriti o istnieniu zasadniczych różnic konstrukcyjnych pomiędzy solidarnością bierną, przewidzianą w art. 366 i nast. k.c., i solidarnością dłużników wekslowych, uregulowaną w art. 47 Pr.weksl.
W literaturze prezentowane jest niekiedy skrajne stanowisko, że solidarność w prawie wekslowym i w kodeksie cywilnym to „dwie odrębne instytucje”, nieuzasadnione jest jednak zdecydowane odróżnianie ogólnej solidarności dłużników wynikającej z przepisów kodeksu cywilnego i solidarności podmiotów zobowiązanych z weksla. Trafne jest stwierdzenie, że solidarność bierna w prawie wekslowym zawiera podstawowe elementy konstrukcyjne solidarności statuowanej w przepisach kodeksu cywilnego dla całego systemu prawa cywilnego.
Można natomiast bronić poglądu, że w ramach ogólnej konstrukcji solidarności biernej pojawiają się jej różne warianty prawne, zdeterminowane przede wszystkim właściwościami określonej instytucji poprawa cywilnego, z którą solidarność bierna pozostaje funkcjonalnie związana, a więc m.in. z instytucją weksla, regułami powstania zobowiązania wekslowego i dochodzenia należności od osób zobowiązanych wekslowo. Oznacza to, że do solidarności dłużników wekslowych można co do zasady stosować art. 366 i nast. k.c. wprost lub z ewentualnymi, niezbędnymi modyfikacjami.
Wyrok SN z dnia 28 stycznia 2010 r., I CSK 249/09
Standard: 21127 (pełna treść orzeczenia)