Kontratyp wynikający z zasady nemo se ipse accusare tenetur (art. 54 k.k.s.)
Nieujawnienie przedmiotu lub podstawy opodatkowania (54 k.k.s.) Inne kontratypy ustawowe i pozaustawowe
Na gruncie przestępstwa penalizowanego przez dyspozycję art. 54 k.k.s. orzecznictwo karne skarbowe również wypracowało pogląd, że przedmiotem opodatkowania może być tylko działalność jako taka legalna, nigdy zaś sprzeczna z prawem, podatkowi nie podlegają więc także te czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, np. paserstwo, nierząd, sutenerstwo, czy kuplerstwo ( zob. uchw. SN z 19.7.1973 r., VI KZP 13/73; wyr. SN z 12.3.1976 r., VI KZP 47/75). Niezgłoszenie dochodów z tego typu czynności nie stanowi deliktu skarbowego z art. 54 k.k.s..
Orzecznictwo podkreśla także, że obowiązek ujawnienia przedmiotu opodatkowania nie może dotyczyć osób, które ujawniając ten przedmiot równocześnie dokonywałyby samooskarżenia o przestępstwo ( zob. post. SN z 26.9.1996 r., I KZP 36/95).
Kontratyp ten został przyjęty w tych sytuacjach, w których sprawca przestępstwa albo wprost przesłuchiwany w charakterze świadka przez uprawnione do tego organy na okoliczności związane z tym czynem lub mogące prowadzić do jego ujawnienia lub do ujawnienia sprawstwa i winy przesłuchiwanego zeznaje nieprawdę, albo nie składa deklaracji podatkowych, aby uniknąć samooskarżenia – obejmuje on zatem czyny kwalifikowane z art. 233 k.k. i z art. 54 k.k.s..
Orzecznictwo karno-skarbowe zaaprobowało kontratyp wynikający z zasady nemo se ipse accusare tenetur tylko w tych przypadkach, w których automatycznie łączy się to z samooskarżeniem o czynność z gruntu nielegalną albo z taką, która nie może być przedmiotem skutecznej umowy. A wiec diler narkotyków nie poniesie odpowiedzialności z art. 54 k.k.s. za niezgłoszenie w rozliczeniu podatkowym dochodów pochodzących ze sprzedaży marihuany, bo wpisując takie źródło dochodu wprost przyznawałby się do przestępstwa, z tych samych powodów zawodowy paser nie odpowie za brak ewidencjonowania rozbierania na części kradzionych samochodów.
Nawet gdyby przyjąć, że w razie nie złożenia przez oskarżoną deklaracji podatkowych i postawienia jej zarzutu z art. 54 k.k.s. mogłaby ona podjąć taką (zdaniem Sądu Okręgowego nieskuteczną) linię obrony przed tym zarzutem i zaczęłaby podnosić, iż nie może odpowiadać z art. 54 k.k.s., bo przedmiot opodatkowania pochodził z przestępstwa oszustwa – to i tak nie zmienia to konkluzji o braku zaistnienia omawianego kontratypu w chwili składania przez nią deklaracji podatkowych, albowiem do samooskarżenia o oszustwo doszłoby nie na etapie ich składania, tylko z własnej woli oskarżonej na etapie obrony przed ewentualnym zarzutem z art. 54 k.k.s.
Wyrok SO w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 21 czerwca 2016 r., IV Ka 278/16
Standard: 20530 (pełna treść orzeczenia)