Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Odpowiedzialność deliktowa spółki komandytowo - akcyjnej

Odpowiedzialność deliktowa osoby prawnej (art. 416 k.c.)

To, że jedyny komplementariusz jest osobą prawną nie stoi na przeszkodzie, aby spółce komandytowo-akcyjnej przypisać odpowiedzialność deliktową, o której mowa w art. 416 k.c. Odpowiednie bowiem stosowanie tego przepisu z mocy art. 331 § 1 k.c. oznacza to, że wina organu osoby prawnej (komplementariusza), a właściwie osób fizycznych wchodzących w jego skład, przedkłada się na spółkę komandytowo-akcyjną, co pozwala przypisać jej odpowiedzialność deliktową.

Podstawą dla przypisania odpowiedzialności na podstawie art. 416 KC jest dopuszczenie się czynu niedozwolonego przez osobę, która została powołana jako piastun organu. Chodzi zawsze o osobę fizyczną, prawidłowo powołaną jako organ jednoosobowy lub wchodzącą w skład organu kolegialnego, a jeżeli w skład organu wchodzi osoba prawna, chodzi o osobę fizyczną należycie umocowaną w ramach struktury tej osoby prawnej albo przez tę osobę prawną.

Przepis art. 416 KC jest możliwy do zastosowania także względem jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną. Zgodnie bowiem z art. 33[1] § 1 KC do jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, stosuje się odpowiednio przepisy o osobach prawnych, a to przesądza o stosowaniu art. 416 KC także w odniesieniu do spółki komandytowo - akcyjnej. Wbrew poglądowi skarżącej to, że jedyny komplementariusz jest osobą prawną nie stoi na przeszkodzie, aby spółce komandytowo - akcyjnej przypisać odpowiedzialność deliktową, o której mowa w art. 416 KC.

Odpowiednie stosowanie tego przepisu z mocy art. 33[1] § 1 KC oznacza to, że wina organu osoby prawnej (komplementariusza), a właściwie osób fizycznych wchodzących w jego skład, przedkłada się na spółkę komandytowo - akcyjną, co pozwala przypisać jej odpowiedzialność deliktową.

Wyrok SN z dnia 22 kwietnia 2015 r., III CSK 229/14

Standard: 20334 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.