Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wartość przedmiotu sporu w sprawach o roszczenia negatoryjne

Wartość przedmiotu sporu w sprawach o wydanie nieruchomości posiadanej bez tytułu prawnego (art. 23[2] k.p.c.) Roszczenie negatoryjne (art. 222 § 2 k.c.)

Wyświetl tylko:

Określenie wartości przedmiotu sporu w sprawach o roszczenia negatoryjne, z uwagi na różnorodność stanów faktycznych, może nierzadko w praktyce stwarzać problemy. Jednakże w przedmiotowej sprawie powód domaga się przywrócenia stanu zgodnego z prawem poprzez nakazanie pozwanej dokonania określonych czynności faktycznych, których wartość możliwa jest do oszacowania i obliczenia.

W tej sytuacji, wbrew odmiennemu stanowisku powoda, odpowiednie zastosowanie przepisu art. 23[2] k.p.c. w celu obliczenia wartości przedmiotu sporu w sprawach o roszczenia negatoryjne, nie znajduje uzasadnienia, ani zastosowania.

Postanowienie SA w Rzeszowie z dnia 25 stycznia 2013 r., I ACz 4/13

Standard: 19608 (pełna treść orzeczenia)

W sprawach o roszczenia negatoryjne dotyczące nieruchomości wartość przedmiotu sporu określa art. 23[2] k.p.c.

Przyjęcie, że w sprawach o roszczenia negatoryjne dotyczące nieruchomości wartość przedmiotu sporu określa art. 23[2] k.p.c. sprawiłoby, że jej obliczanie byłoby stosunkowo proste i jednolite, a także podobne we wszystkich sprawach o ochronę własności. Takie rozwiązanie byłoby również zgodne z ratio legis wprowadzenia art. 23[2] k.p.c. do kodeksu postępowania cywilnego. Przepis ten został dodany ustawą z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. z 2010 r., Nr 90, poz. 594 ze zm.), a jego efektem było odejście od dotychczasowej praktyki określania wartości przedmiotu sporu w sprawach o wydanie na poziomie wartości nieruchomości. Jednym z celów nowej ustawy o kosztach sądowych była chęć obniżenia ich wysokości, albowiem przyjęto, że nadmierny fiskalizm nie służy sprawności wymiaru sprawiedliwości, a wysokie koszty stanowią istotną barierę dostępu do sądu (porównaj uzasadnienie projektu ustawy - druk 2582 Sejmu IV Kadencji, www.sejm.gov.pl). Jeśli przyjąć, że również art. 23[2] k.p.c. wyraża tę ideę, to stosowanie go również w sprawach o roszczenia negatoryjne pozwoliłoby na efektywniejszą ochronę konstytucyjnego prawa własności.

Postanowienie SA w Gdańsku z dnia 10 sierpnia 2010 r., I ACz 1079/10

Standard: 19607 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 515 słów. Wykup dostęp.

Standard: 19609

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.