Sprostowanie oznaczenia nieruchomości na podstawie danych katastru nieruchomości (art. 27 u.k.w.h.)
Sprostowanie oznaczenia nieruchomości w trybie art. 27 u.k.w.h.
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Sprostowania oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej, o którym stanowi art. 27 KWU, dokonuje się wówczas, gdy oznaczenia te są niezgodne z danymi z ewidencji gruntów i budynku. Tryb sprostowania nie jest natomiast właściwy, gdy zmiany w danych dotyczących nieruchomości wynikają z czynności prawnych, których przedmiotem jest obrót częściami nieruchomości.
Uchwała SN z dnia 15 listopada 2018 r., III CZP 52/18
Standard: 19290 (pełna treść orzeczenia)
Według art. 27 ust. 1 u.k.w. w razie niezgodności danych katastru nieruchomości z oznaczeniem nieruchomości w księdze wieczystej sąd rejonowy dokonuje - na wniosek właściciela nieruchomości lub wieczystego użytkownika - sprostowania oznaczenia nieruchomości na podstawie danych katastru nieruchomości.
W uchwałe SN z 4 marca 1994 r., III CZP 15/94 stwierdzono, że wpis w dziale I - 0 księgi wieczystej nie jest objęty rękojmią publicznej ksiąg wieczystych. To ewidencja gruntów stanowi dla ksiąg wieczystych a nie odwrotnie podstawę do oznaczania nieruchomości nie zaś odwrotnie, o czym stanowi wyraźnie art. 21 ust. 1 uPgik. W myśl tej regulacji, podstawę planowania gospodarczego, planowania przestrzennego, wymiaru podatków i świadczeń, oznaczania nieruchomości w księgach wieczystych, statystyki publicznej, gospodarki nieruchomościami oraz ewidencji gospodarstw rolnych stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków.
Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 11 stycznia 2018 r., II SA/Rz 1154/17
Standard: 31113 (pełna treść orzeczenia)