Zasady opodatkowania kosztów podróży związany z wykonywaniem czynności syndyka
Wynagrodzenie syndyka (art. 162 p.u.)
Przyznane na podstawie art. 162 ust. 3u.p.u.n. wydatki, poniesione przez skarżącego z tytułu kosztów przejazdu własnym samochodem, w tym opłat parkingowych w związku z wykonywaniem przez niego czynności dotyczących masy upadłości, są jednym z elementów wynagrodzenia za usługę syndyka wykonywaną w ramach jego czynności, włączoną w podstawę opodatkowania z tytułu świadczonych usług, o jakiej jest mowa w art. 29 ust. 1 u.p.t.u. (obrót).
Jak już powiedziano, kwestie związane z opodatkowaniem wynagrodzenia syndyka podatkiem od towarów i usług nie budzą wątpliwości. Niemniej jednak syndykowi poza wynagrodzeniem przysługuje, o czym stanowi art. 162 ust. 3u.p.u.n., prawo do zwrotu wydatków koniecznych, poniesionych w związku z wykonywaniem czynności, jeżeli wydatki te zostały uznane przez sędziego-komisarza.
Ponieważ u.p.u.n. nie precyzuje, co wchodzi w skład wydatków koniecznych, które podlegają zwrotowi, to - jak przyjmuje się w piśmiennictwie - biorąc pod uwagę cel postępowania upadłościowego, winny to być wydatki ściśle związane z prowadzonym postępowaniem. Można do nich zaliczyć wydatki poniesione na: niezbędne podróże wraz z dietami i kosztami noclegów, jeżeli czynności miałyby być dokonywane poza siedzibą przedsiębiorstwa upadłego; korespondencję i połączenia telefoniczne, jeżeli w konkretnej sprawie działania nie mogą być prowadzone w przedsiębiorstwie upadłego; w rozsądnych granicach, wydatki związane z funduszem reprezentacyjnym (F. Zedler (w:) A. Jakubecki, F. Zedler, Komentarz do art. 162 - Prawo upadłościowe i naprawcze, LEX 2011).
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 31 stycznia 2014 r., I SA/Wr 1986/13
Standard: 18980 (pełna treść orzeczenia)