Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Samodzielny zarząd majątkiem wspólnym (art. 36 § 2 i 3 k.r.o.)

Zasady zarządu majątkiem wspólnym (art. 36 k.r.o.)

Wyświetl tylko:

Przedmiotami (prawami) majątkowymi służącymi małżonkowi do prowadzenia działalności zarobkowej zarządza on samodzielnie, a drugi małżonek jest w tym zakresie uprawniony jedynie do dokonania niezbędnych bieżących czynności, gdyby po stronie prowadzącego działalność gospodarczą pojawiły się przemijające przeszkody (art. 36 § 3 k.r.o.); nie może przy tym sprzeciwić się czynności z zakresu zarządu podejmowanej przez małżonka w ramach działalności zarobkowej (art. 361 k.r.o.).

Postanowienie SN z dnia 2 czerwca 2017 r., II CSK 722/16

Standard: 37750 (pełna treść orzeczenia)

Zgodnie z art. 36 § 2 k.r. o każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, chyba że przepisy stanowią inaczej. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku.

Stosownie zaś do art. 36[1]§ 1 i 2 k.r.o., małżonek może sprzeciwić się czynności zarządu majątkiem wspólnym zamierzonej przez drugiego małżonka, z wyjątkiem czynności w bieżących sprawach życia codziennego lub zmierzającej do zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny albo podejmowanej w ramach działalności zarobkowej. Sprzeciw małżonka jest natomiast skuteczny wobec osoby trzeciej, jeżeli mogła się z nim zapoznać przed dokonaniem czynności prawnej.

W art. 37 k.r.o. ustawodawca wskazał w sposób enumeratywny zakres czynności, w jakich zgoda drugiego małżonka jest konieczna dla skutecznego ich dokonania.

Wyrok SA w Szczecinie z dnia 22 lutego 2017 r., I ACa 617/16

Standard: 18505 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.