Współdziałanie stron umowy ubezpieczenia majątkowego (art. 826 § 1 k.c.)
Reguły wykonywania zobowiązań na podstawie art. 354 k.c. Obowiązki w razie zajścia wypadku ubezpieczeniowego (art. 826 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Ponieważ celem unormowania zawartego w art. 826 § 1 i 2 k.c. jest zapewnienie współdziałania ubezpieczyciela z ubezpieczonym, nie można go ograniczać w czasie do chwili wystąpienia zdarzenia losowego, lecz powinno ono mieć miejsce i na dalszych etapach „procesu ubezpieczeniowego”, w tym w fazie postępowania likwidacyjnego, co wynika także z unormowania ogólnego zawartego w art. 354 k.c. Wprawdzie powinność współdziałania wierzyciela z dłużnikiem na gruncie tego przepisu pozbawiona jest sankcji, niemniej zawarte w nim dyrektywy nie mogą pozostać bez wpływu na sposób interpretacji i stosowania pozostałych przepisów kodeksu cywilnego (por. uchwała SN z dnia 16 października 1998 r., III CZP 42/98).
Uchwała SN z dnia 5 sierpnia 2004 r., III CZP 40/04
Standard: 38744 (pełna treść orzeczenia)
Ciążący na ubezpieczycielu terminowy obowiązek świadczenia zależy od spełnienia dodatkowych przesłanek dotyczących współdziałania poszkodowanego oraz obiektywnych możliwości ustalenia okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności. Istota zobowiązania z ubezpieczenia majątkowego wymaga współdziałania wierzyciela (ubezpieczonego lub innej osoby uprawnionej do otrzymania świadczenia). Jest to ogólna cecha zobowiązań (art. 354 § 2 k.c.), nabierająca szczególnego znaczenia w stosunkach ubezpieczeniowych, czego dowodem są liczne przepisy i postanowienia umowne precyzujące obowiązki ubezpieczonego.
Wyrok SN z dnia 6 lipca 1999 r., III CKN 315/98
Standard: 55507 (pełna treść orzeczenia)