Pojęcie przynależności rzeczy (art. 51 k.c.)

Przynależności rzeczy (art. 51 – 52 k.c.)

Wyświetl tylko:

Jako przynależność nieruchomości może być także potraktowany pawilon handlowy lub kiosk niezwiązany trwale z gruntem, a więc stanowiący odrębną ruchomość (zob. wyrok SN z dnia 11 lutego 1999 r., III CKN 178/98). Przykładowo, również meble stanowiące wyposażenie hotelu, a także inne ruchomości potrzebne do korzystania z budynku hotelowego zgodnie z jego przeznaczeniem, stanowią przynależności objęte zajęciem.

Przynależnościami nieruchomości rolnej są maszyny i urządzenia, potrzebne do prowadzenia gospodarstwa rolnego (por. postanowienie SN z dnia 6 kwietnia 1960 r., 4 CR 895/59, a także inwentarz żywy, np. trzoda chlewna, bydło, konie itp.

Wyrok SA w Krakowie z dnia 20 grudnia 2021 r., I AGa 293/19

Standard: 58773 (pełna treść orzeczenia)

Zgodnie z art. 51 § 1 k.c. przynależnościami są rzeczy ruchome potrzebne do korzystania z innej rzeczy (rzecz głównej) zgodne z jej przeznaczeniem, jeżeli pozostają z nią w faktycznym związku odpowiadającym temu celowi. Tym zatem charakteryzuje się przynależność, że posiada funkcjonalny i gospodarczy związek z rzeczą główną. Ponadto ma za zadanie ułatwiać korzystanie z rzeczy głównej zgodnie z jej przeznaczeniem, jednocześnie odgrywając wobec niej rolę służebną.

Cechą wyróżniającą przynależność od części składowej jest zachowanie statusu rzeczy samodzielnej w obrocie. O tym, czy dana rzecz stanowi przynależność decyduje nie tylko kryterium jej przydatności w zakresie korzystania z rzeczy głównej. Znaczenie ma tutaj także wola właściciela o wykorzystaniu danego przedmiotu jako przynależności.

Wyrok SR Szczecin-Centrum z dnia 27 czerwca 2017 r., XI GC 426/16

Standard: 17888 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 158 słów. Wykup dostęp.

Standard: 17887

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.