Wina organizacyjna
Wina bezimienna i organizacyjna w zakresie odpowiedzialności za błędy w sztuce medycznej Wina
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Odpowiedzialność szpitala może być oparta na zasadzie odpowiedzialności deliktowej z art. 415 k.c. i 416 k.c. jeżeli podczas leczenia w pozwanej placówce służby zdrowia wskutek popełnionych zaniedbań bądź w wyniku tzw. "winy organizacyjnej" - niezapewnienia pacjentowi bezpieczeństwa pobytu, niezapewnienia właściwych warunków leczenia, właściwego sprzętu, właściwego i wykwalifikowanego personelu dojdzie do szkody (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 lipca 1998 r., I CKN 786/97; wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 26 czerwca 1992 r., I ACr 254/92).
W takiej sytuacji, zgodnie z treścią art. 6 k.c. na stronie powodowej ciąży obowiązek wykazania przesłanek tej odpowiedzialności, a więc wspomnianej winy w organizacji, powstania szkody oraz związku przyczynowego pomiędzy powstałą szkodą a zawinionym działaniem lub zaniechaniem pozwanego w sferze organizacyjnej.
Wyrok SA w Szczecinie z dnia 24 września 2018 r., I ACa 222/18
Standard: 22105 (pełna treść orzeczenia)
W ocenie Sądu Apelacyjnego pozwany odpowiada winę organizacyjną, tj. brak właściwych mechanizmów kontrolnych na etapie dokonywania zakupu wyrobów medycznych. Szpital przeprowadzając postępowanie przetargowe nie żądał od oferentów załączenia instrukcji używania. Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach medycznych użytkownicy wyrobów medycznych są obowiązani m.in. do zachowania należytej staranności w zakresie doboru i uruchamiania, a w szczególności do przestrzegania instrukcji używania dostarczonej przez wytwórcę. Trudno zresztą wyobrazić sobie staranny dobór wyrobów medycznych bez zapoznania się z instrukcją. Tymczasem szpital okazał duże zaufanie i małą wnikliwość, poprzestając na ulotce reklamowej, wskutek czego doszło do nabycia produktów nienadających się do celu, do jakiego miały być wykorzystane.
Szpital odpowiada za lekarza neurochirurga P. B. (1), który przystępując do zabiegu obarczonego dużym ryzykiem, nie zapoznał się z instrukcją użycia mikrocewnika, który zamierzał w tym zabiegu wykorzystać.
Wyrok SA w Warszawie z dnia 4 marca 2015 r., I ACa 515/14
Standard: 22301 (pełna treść orzeczenia)
Jeżeli doszło do zawinionego naruszenia praw pacjenta przez członka personelu medycznego, za którego działanie w sensie organizacyjnym Szpital musi wziąć pełną odpowiedzialność, to zostają spełnione przesłanki do zasądzenia zadośćuczynienia pieniężnego na podstawie art. 19a ust. 1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Przepis ten stwierdza bowiem, iż "W razie zawinionego naruszenia praw pacjenta, o których mowa w art. 18 ust. 2 i ust. 3 pkt 1 oraz w art. 19 ust. 1 pkt 1-4 i ust. 3, sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę na podstawie art. 448 Kodeksu cywilnego".
Wyrok SA w Warszawie z dnia 29 sierpnia 2006 r., I ACa 310/06
Standard: 56194 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 17723 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 17724
Standard: 17722
Standard: 18438 (pełna treść orzeczenia)