Zdolność prawna oraz zdolność do czynności prawnych upadłego (art. 185 ust. 2 p.u.)
Skutki ogłoszenia upadłości co do osoby upadłego (art. 57 – art. 60[1] Pr.Up) Zdolność prawna (art. 8 k.c.) Uczestnicy postępowania (art.. 185 – 213 p.u.)
Z masy upadłości nie mogą być zaspokajane należności w stosunku do upadłego (z reguły w przypadkach, gdy jest on osobą fizyczną), powstałe po ogłoszeniu upadłości, a wynikające np. z jego czynów niedozwolonych czy działań pociągających za sobą np. sądowe lub administracyjne kary grzywny itp.
Ogłoszenie upadłości - stosownie do art. 185 ust. 2 p.u.n. - nie ma wpływu na zdolność prawną oraz zdolność do czynności prawnych upadłego, a zatem oznacza to, że ogłoszenie upadłości i związane z nim objęcie części majątku upadłego masą upadłości nie powoduje zmiany statusu personalnego dłużnika, tj. nie pozbawia go ani zdolności prawnej i zdolności do czynności prawnych, ani - w konsekwencji - zdolności sądowej i zdolności do czynności procesowych. Upadły w dalszym ciągu może swobodnie dysponować majątkiem, który nie wchodzi do masy upadłości - art. 63 i nast.p.u.n.
W sprawach niedotyczących majątku wchodzącego do masy upadłości upadły może występować w każdym postępowaniu bez ograniczeń, bowiem w tym zakresie przysługują mu wszystkie uprawnienia, zarówno o charakterze prawnomaterialnym, jak i procesowym.
Wyrok NSA w Warszawie z dnia 9 grudnia 2016 r., II GSK 1095/15
Standard: 17534 (pełna treść orzeczenia)