Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Odpowiedzialność odszkodowawcza korzystającego wobec finansującego (art. 709[15] k.c.)

Żądanie natychmiastowego zapłacenia rat (art. 709[15] k.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Jeżeli leasingodawca, pomimo zachowania należytej staranności, w okresie od rozwiązania umowy leasingu do upływu okresu, na jaki została ona zawarta, nie sprzedał rzeczy, ani nie zagospodarował jej w sposób przynoszący mu ekonomiczną korzyść, nie ma podstaw do uwzględnienia jej wartości przy rozliczeniu stron umowy leasingu w oparciu o art. 709[15] k.c.

Leżąca u podstaw wprowadzonego w art. 709[15] k.c. mechanizmu rozliczeń idea proporcjonalnego rozkładu ryzyka ekonomicznego stron umowy leasingu nakazuje takie stosowanie art. 709[15] k.c., które z jednej strony nie doprowadzi do wzbogacenia po stronie finansującego przez uzyskanie świadczenia przekraczającego wysokość poniesionej szkody, a z drugiej strony nakazuje uwzględnić odszkodowawczy charakter odpowiedzialności korzystającego, przewidzianej w art. 709[15] k.c. 

Przepis ten ułatwia finansującemu dochodzenie odszkodowania w celu przywrócenia położenia, w którym znajdowałby się on w przypadku należytego wykonania zobowiązania przez korzystającego.

Art. 70915 k.c. chroni nie tylko interes, ponoszącego ryzyko związane z zawarciem umowy leasingu, finansującego ale zapewnia także ochronę uzasadnionego interesu korzystającego przez uniemożliwienie obciążania go nadmiernymi kosztami wyznaczając ich maksymalny zakres. Nie wyłącza ogólnej zasady odpowiedzialności odszkodowawczej, zgodnie z którą odszkodowanie nie może być wyższe od poniesionego uszczerbku.

Wyrok SN z dnia 25 listopada 2022 r., II CSKP 169/22

Standard: 72255 (pełna treść orzeczenia)

Odpowiedzialność korzystającego wobec finansującego ma charakter odpowiedzialności odszkodowawczej. Zgodnie z ogólnym założeniem odpowiedzialności odszkodowawczej, odszkodowanie ma przywrócić stan, jaki istniałby, gdyby nie doszło do zdarzenia wyrządzającego szkodę. Finansujący może więc po rozwiązaniu umowy leasingu dochodzić odszkodowania w celu przywrócenia położenia, w jakim znajdowałby się, gdyby korzystający należycie wykonał swoje zobowiązanie. Ze względu na to, że odszkodowanie nie może przewyższać uszczerbku w majątku poszkodowanego, należne finansującemu odszkodowanie podlega pomniejszeniu - zgodnie z zasadą compensatio lucri cum damno - o uzyskane przez niego korzyści. Ogólnie rzecz ujmując, chodzi o rozliczenie korzyści finansującego z rozwiązania umowy leasingu w postaci zysków wynikających z odzyskania rzeczy będącej przedmiotem umowy leasingu i zadysponowania nią przez sprzedaż, oddanie do odpłatnego używania lub korzystania.

Wyrok SA w Warszawie z dnia 29 czerwca 2017 r., I ACa 676/16

Standard: 17371 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 134 słów. Wykup dostęp.

Standard: 72274

Komentarz składa z 210 słów. Wykup dostęp.

Standard: 28600

Komentarz składa z 334 słów. Wykup dostęp.

Standard: 47937

Komentarz składa z 227 słów. Wykup dostęp.

Standard: 17370

Komentarz składa z 131 słów. Wykup dostęp.

Standard: 65507

Komentarz składa z 147 słów. Wykup dostęp.

Standard: 72264

Komentarz składa z 665 słów. Wykup dostęp.

Standard: 17379

Komentarz składa z 528 słów. Wykup dostęp.

Standard: 37787

Komentarz składa z 447 słów. Wykup dostęp.

Standard: 68557

Zobacz glosy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.