Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Różnice między postępowaniem w sprawie udzielenia/cofnięcia licencji syndyka, a odwołaniem syndyka

Odwołanie syndyka (art. 170 p.u.)

Syndyk (jako osoba fizyczna) działający w postępowaniu upadłościowym na zlecenie sądu, świadczy usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy z 2004 r. o podatku od towarów i usług, będącą działalnością gospodarczą w ujęciu art. 15 ust. 2 tej ustawy (por. wyrok NSA z dnia 6 lipca 2007 r. w sprawie I FSK 1147/06). Zatem przyznanie licencji syndyka jest równoznaczne z uprawnieniem do wykonywania takiej działalności gospodarczej, a więc do wykonywania zawodu syndyka. Skarżący występując z żądaniem cofnięcia syndykowi licencji i z żądaniem zawieszenia praw wynikających z przyznanej przez Ministra Sprawiedliwości licencji, w istocie wystąpił z żądaniem zawieszenia/pozbawienia syndyka prawa do wykonywania zawodu syndyka.

Różnicę pomiędzy udzieleniem uprawnień zawodowych syndyka na podstawie licencji, a niejako "zaistnieniem" syndyka w postępowaniu upadłościowym. Zgodnie bowiem z art. 51 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (j.t. Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1361 z późn. zm.) to sąd uwzględniając wniosek o ogłoszenie upadłości, wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości, w którym wyznacza sędziego-komisarza oraz syndyka albo nadzorcę sądowego, albo zarządcę. Przy czym zgodnie z art. 156 ust. 1 wymienionej ustawy syndyka powołuje się w razie ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego. W świetle tych regulacji nie może być wątpliwości, że syndyk rozpoczyna swoją działalność w postępowaniu upadłościowym na podstawie nakazu, jakim jest orzeczenie sądu. Również sąd, który wyznaczył w postępowaniu upadłościowym syndyka, może go odwołać (art. 170 ust. 1 Prawo upadłościowe i naprawcze) przy czym może odwołania tego dokonać w postępowaniu upadłościowym także na wniosek rady wierzycieli lub członka rady wierzycieli (ust. 2). Odwołanie syndyka w postępowaniu upadłościowym następuje z urzędu w przypadku cofnięcia lub zawieszenia praw wynikających z licencji syndyka przez Ministra Sprawiedliwości (art. 170 ust. 4 wymienionej ustawy).

Z przedstawionych regulacji daje się wyprowadzić wniosek, że czym innym jest postępowanie w sprawie udzielenia/cofnięcia licencji syndyka (przyznania/cofnięcia uprawnień zawodowych syndyka), a czym innym odwołanie syndyka w konkretnym postępowaniu upadłościowym. W pierwszej sytuacji następuje pozbawienie syndyka uprawnień zawodowych (licencji), w drugim natomiast syndyk przestaje jedynie działać w konkretnym postępowaniu upadłościowym.

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 maja 2012 r., VI SA/Wa 302/12

Standard: 17355 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.