Zdarzenia powodujące powstanie współwłasności w częściach ułamkowych
Współwłasność w częściach ułamkowych; współwłasność łączna (art. 196 k.c.)
Współwłasność może wynikać z różnorodnych źródeł. Wchodzą tu w grę zarówno zachowania celowe, jak i przypadkowe, niezależne od woli przyszłych współwłaścicieli.
Do najważniejszych źródeł współwłasności należą:
1. przepisy ustawy, np. o nabyciu własności w drodze zasiedzenia, jeśli kilka osób zasiedziało własność rzeczy (art. 172 i n.k.c.), o połączeniu lub pomieszaniu (art. 193 § 1 k.c.), o spadkobraniu (w przypadku gdy jest kilku spadkobierców albo zapisobierców),
2. czynności prawne: umowy, np. kupno rzeczy przez kilka osób, jak i czynności jednostronne (np. przyrzeczenie publiczne nagrody rzeczowej, do której nabędzie prawo kilka osób)
3. orzeczenie sądowe, np. gdy w postanowieniu o zniesieniu współwłasności sąd przyznaje rzecz kilku współwłaścicielom.
Wyrok SA w Warszawie z dnia 31 grudnia 2018 r., V ACa 1263/17
Standard: 27575 (pełna treść orzeczenia)
Zdarzenia, powodujące powstanie współwłasności w częściach ułamkowych, można ująć w trzech grupach: pierwszą stanowią zdarzenia, z którymi ustawa łączy powstanie współwłasności w częściach ułamkowych ex lege, jak zasiedzenie udziału we własności (art. 172 k.c.), do drugiej grupy należą czynności prawne, np. wspólne kupno rzeczy (art. 155 k.c.), trzecią grupę stanowią zaś decyzje administracyjne, orzeczenia sądowe, jak prawomocne postanowienie, którym sąd na żądanie dwóch spadkobierców wydzielił im schedy spadkowe w taki sposób, że przyznał im pewien przedmiot należący do spadku jako współwłasność w częściach ułamkowych (art. 1044 k.c.).
Postanowienie SN z dnia 6 października 2004 r., II CK 47/04
Standard: 17147 (pełna treść orzeczenia)