Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Postanowienie z dnia 2013-10-24 sygn. IV CNP 30/13

Numer BOS: 89634
Data orzeczenia: 2013-10-24
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy
Sędziowie: Katarzyna Tyczka-Rote SSN (autor uzasadnienia, przewodniczący, sprawozdawca)

Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:

Sygn. akt IV CNP 30/13

POSTANOWIENIE

Dnia 24 października 2013 r.

W sprawie o wydanie zaświadczenia europejskiego tytułu egzekucyjnego nie przysługuje skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Tyczka-Rote

w sprawie ze skargi wierzyciela

o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego postanowienia

Sądu Apelacyjnego w […] z dnia 22 lutego 2011 r.,

w sprawie z wniosku wierzyciela A. G.

przy uczestnictwie dłużnika D. S.

o wydanie zaświadczenia europejskiego tytułu egzekucyjnego, na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej

w dniu 24 października 2013 r.,

odrzuca skargę.

UZASADNIENIE

Wierzyciel A. G. wniósł skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego postanowienia Sądu Apelacyjnego z dnia 22 lutego 2011 r., którym oddalono jego zażalenie na postanowienie Sądu Okręgowego w S. z dnia 28 stycznia 2011 r., odmawiające wydania mu zaświadczenia europejskiego tytułu egzekucyjnego co do części wyroku Sądu Okręgowego w S. z dnia 10 marca 2005 r.

Sąd Najwyższy zważył, co następuje:

Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia stanowi specjalny środek procesowy, którego celem jest wdrożenie postępowania mającego za zadanie zbadanie legalności działalności jurysdykcyjnej sądów powszechnych. Jest to środek służący jednostce zamierzającej dochodzić od państwa wynagrodzenia szkody określonej w art. 77 ust. 1 Konstytucji RP w wypadku, kiedy szkoda wyrządzona została przez wydanie prawomocnego wyroku sądu drugiej instancji kończącego postępowanie w sprawie bądź też przez wydanie postanowień co do istoty sprawy kończących postępowanie, ferowanych przez sąd drugiej instancji w postępowaniu nieprocesowym, w postępowaniu o uznanie i stwierdzenie wykonalności orzeczeń sądów państw obcych lub w postępowaniu o uznanie i stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego za granicą lub ugody zawartej przed sądem polubownym za granicą (art. 4241, art. 5192, art. 11481 § 3, art. 11511 § 3 i art. 1215 § 3 k.p.c.). W wyjątkowych wypadkach skarga służy także od orzeczeń sądu pierwszej lub drugiej instancji, kiedy strona nie skorzystała z przysługujących jej środków prawnych (art. 4241 § 2 k.p.c.). Skarga taka nie przysługuje natomiast od innych orzeczeń, w tym od orzeczeń wydawanych w szeroko pojętym postępowaniu egzekucyjnym (art. 7674 § 3 k.p.c.).

Postępowanie o wydanie zaświadczenia europejskiego tytułu egzekucyjnego ma charakter i cel zbliżony do postępowania o nadanie klauzuli wykonalności, przy tym umiejscowione zostało w części trzeciej kodeksu postępowania cywilnego, normującej postępowanie egzekucyjne, co – zgodnie ze stanowiskiem przyjętym w postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 12 sierpnia 2009 r. (IV CZ 55/09, OSNC-ZD 2010/2/52) i z dnia 14 stycznia 2010 r. (IV CZ 113/09, nie publ.) - pozwala zastosować do niego art. 7674 § 2 k.p.c., wyłączający możliwość zaskarżenia takiego postanowienia skargą kasacyjną. Z tych samych przyczyn postanowienie Sądu drugiej instancji oddalające zażalenie wierzyciela na odmowę wydania zaświadczenia europejskiego tytułu egzekucyjnego nie podlega zaskarżeniu skargą o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, możliwość wniesienia skargi od orzeczenia, wydanego w sprawie egzekucyjnej wyłącza bowiem art. 7674 § 3 k.p.c. Skargę wniesioną przez wierzyciela należało więc odrzucić jako niedopuszczalną na podstawie art. 4248 § 1 k.p.c.

Nie pozbawia to jednak wierzyciela możliwości dochodzenia odszkodowania bez wcześniejszego prejudycjalnego stwierdzenia niezgodności orzeczenia z prawem, zgodnie z postanowieniem art. 4241b k.p.c.

Treść orzeczenia pochodzi z bazy orzeczeń SN.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.