Wyrok z dnia 1998-02-11 sygn. III CKN 355/97
Numer BOS: 851050
Data orzeczenia: 1998-02-11
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy
Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:
- Działanie w ramach obowiązującego porządku prawnego
- Skreślenie członka koła łowieckiego z listy członków uchwałą uprawnionego organu statutowego
Sygn. akt III CKN 355/97
Wyrok z dnia 11 lutego 1998 r.
Nie stanowi bezprawnego naruszenia dóbr osobistych członka koła łowieckiego skreślenie go z listy członków uchwałą uprawnionego organu statutowego, także w razie zmiany tej decyzji przez organ nadrzędny.
Przewodniczący: sędzia SN K. Kołakowski (sprawozdawca).
Sędziowie SN: F. Barczewska, M. Słoniewski.
Sąd Najwyższy po rozpoznaniu w dniu 11 lutego 1998 r. na rozprawie sprawy z powództwa Zbigniewa Ł. przeciwko Wojskowemu Kołu Łowieckiemu "J. (...)" w G. i Wojewódzkiej Radzie Łowieckiej w S. o ochronę dóbr osobistych i zapłatę, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 26 czerwca 1997 r. sygn. akt (...)
oddalił kasację i odstąpił od obciążenia powoda obowiązkiem zwrotu stronie pozwanej kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie:
Kasacja od wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, oddalającego apelację powoda od wyroku oddalającego jego powództwo o ochronę dóbr osobistych, oparta została na podstawie naruszenia prawa materialnego. Zdaniem skarżącego, doszło do błędnej wykładni art. 24 § 1 k.c. w związku z przepisami Statutu Polskiego Związku Łowieckiego i statutu pozwanego Koła Łowieckiego przez uznanie, że decyzja o skreśleniu powoda z listy członków tego Koła, gdy był on przewodniczącym Komisji Rewizyjnej, była prawnie dopuszczalna, i naruszenia art. 23 k.c. przez uznanie, że czasowe ograniczenie przynależności powoda do pozwanego Koła i związane z tym konsekwencje nie stanowiły naruszenia jego dóbr osobistych.
Sąd Najwyższy oddalił tę kasację, uznając, że nie ma ona usprawiedliwionej podstawy (art. 39312 k.p.c.).
Intencją powoda było przeniesienie na drogę procesu cywilnego oceny prawidłowości postępowania władz Koła Łowieckiego, jako przesłanki przyznania mu odszkodowania. Powód - jak trafnie przyjęły sądy obu instancji - korzystając ze swoich statutowych uprawnień poddał ocenie właściwych organów zasadność podjętej w stosunku do niego uchwały. Ostatecznie utrzymała się decyzja Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Związku Łowieckiego oparta na uznaniu, że podjęte wobec powoda sankcje są - gdy się uwzględni wieloletni staż członkowski powoda, jego wiek i pełnione funkcje - zbyt daleko idące.
Właściwe statutowe organy, a także właściwy Minister, w trybie sprawowanego nadzoru, działały w granicach swoich uprawnień. Jeśli więc nawet doszło przy tym - w ramach rzeczowej i znajdującej podstawę w statucie potrzeby - do ujemnej oceny postępowania powoda, jako członka Koła, to wbrew stanowisku powoda nie była to ocena bezprawnie naruszająca jego dobra osobiste (por. np. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 23 lipca 1997 r. II CKN 285/97, nie publ.). Powód, decydując się na członkostwo w. określonej organizacji, poddał się bowiem przepisom obowiązującego w niej statutu, a tym samym kompetencjom statutowych organów do dokonywania takiej oceny. Powód sięgnął również skutecznie po środki ustawowo przewidzianego nadzoru władzy wykonawczej, a zatem brak jest jakichkolwiek podstaw, by wykorzystując drogę sądową poszukiwał dalej idącej ingerencji władzy sądowniczej w działanie samorządnej organizacji.
Sąd Apelacyjny trafnie również ocenił, że pomijając nawet możliwość zaliczenia prawa do zrzeszania się do kategorii dóbr osobistych, chronionych normami prawa cywilnego, wydawanie decyzji w kwestii członkostwa w jakiejkolwiek organizacji przez jej statutowe organy nie może być uznane za naruszenie dóbr osobistych. W przeciwnym razie - istotnie - władze te nie mogłyby samorządnie spełniać swoich statutowych czy regulaminowych obowiązków.
Prowadzi to do sformułowania tezy, że skorygowanie przez uprawniony do tego statutowy organ pierwotnej decyzji w przedmiocie członkostwa w organizacji nie może prowadzić do uznania, że naruszyła ona w sposób bezprawny dobra osobiste.
OSNC 1998 r., Nr 9, poz. 149
Treść orzeczenia pochodzi z Urzędowego Zbioru Orzeczeń SN