Postanowienie z dnia 2013-07-05 sygn. IV CZ 58/13
Numer BOS: 77008
Data orzeczenia: 2013-07-05
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy
Sędziowie: Irena Gromska-Szuster SSN, Józef Frąckowiak SSN (autor uzasadnienia, przewodniczący, sprawozdawca), Marta Romańska SSN
Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:
Sygn. akt IV CZ 58/13
POSTANOWIENIE
Dnia 5 lipca 2013 r. Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Józef Frąckowiak (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Irena Gromska-Szuster
SSN Marta Romańska
w sprawie z powództwa J. J.
przeciwko J. M. – W.
o zapłatę,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej
w dniu 5 lipca 2013 r.,
zażalenia powoda
na postanowienie o kosztach procesu zawarte w punkcie drugim wyroku
Sądu Apelacyjnego w […]
z dnia 9 marca 2012 r.,
1) oddala zażalenie,
2) przyznaje adwokatowi M. F. od Skarbu Państwa Sądu Apelacyjnego kwotę 120 (sto dwadzieścia) zł powiększoną o należny podatek od towarów i usług tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej powodowi w postępowaniu zażaleniowym.
Uzasadnienie
W zaskarżonym postanowieniu o kosztach zawartym w wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 9 marca 2012 r., Sąd orzekł o kosztach postępowania na podstawie art. 98 k.p.c. W zażaleniu na to postanowienie powód zarzucając naruszenie art. 102 k.p.c. wniósł o jego zmianę ewentualnie o uchylenie.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje.
Stosowanie art. 102 k.p.c. może mieć miejsce tylko w szczególnie uzasadnionych wypadkach. Dla zastosowania tego przepisu nie wystarczy tylko wskazanie na trudną sytuacje majątkową. Jeżeli ta sytuacja spowodowana jest przy tym przede wszystkim zawinionym zachowaniem samego powoda, to nie uzasadnia to zastosowania art. 102 k.p.c. Powód, który z wyroku sądu I instancji mógł się dowiedzieć, że nie ma żadnych szans na uwzględnienie swojego powództwa nie musiał wcale wytaczać apelacji. Jeżeli w tak oczywistej sprawie złożył jednak apelację to musi liczyć się z koniecznością pokrycia kosztów postepowania apelacyjnego. Warto także zauważyć, że sytuacja majątkowa powoda może ulec zmianie, co jeżeli zważyć na okres przedawnienia roszczeń zasądzonych wyrokiem nie musi z góry przekreślać szans wierzyciela na uzyskanie zasądzonej na jego rzecz wierzytelności.
Mając na uwadze powyższe względy Sąd Najwyższy na podstawie art. 39814 k.p.c. w związku z art. 3941 § 3 k.p.c., orzekł jak w sentencji postanowienia.
Treść orzeczenia pochodzi z bazy orzeczeń SN.