Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Postanowienie z dnia 2017-04-07 sygn. III SA/Łd 745/16

Numer BOS: 652242
Data orzeczenia: 2017-04-07
Rodzaj organu orzekającego: Wojewódzki Sąd Administracyjny
Sędziowie: Małgorzata Łuczyńska (sprawozdawca, przewodniczący)

Zobacz także: Wyrok

Sentencja

Dnia 7 kwietnia 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska po rozpoznaniu w dniu 7 kwietnia 2017 roku na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej R F od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 15 lutego 2017 roku w sprawie ze skargi R F na decyzję Wojewody [...] z dnia [...]r. nr[...] w przedmiocie odmowy zmiany imion i nazwiska postanawia: odrzucić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

R F wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi skargę na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany imion i nazwiska.

W odpowiedzi na skargę Wojewoda [...] wniósł o jej oddalenie.

Wyrokiem z dnia 15 lutego 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi: 1.uchylił zaskarżoną decyzję w części utrzymującej w mocy decyzję Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w P z dnia [...] r., nr [...] w zakresie odmowy zmiany nazwiska; 2.oddalił skargę w pozostałym zakresie.

W dniu 24 marca 2107 r. do Sądu wpłynęła skarga kasacyjna R F. W uzasadnieniu skarżący zakwestionował prawidłowość rozstrzygnięcia Sądu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Stosownie do treści art. 173 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 718 ze zm.) od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem - art. 177 § 1 powołanej ustawy. Zgodnie z wymaganiami statuowanymi przez przepis art. 175 § 1 p.p.s.a. skarga kasacyjna powinna być sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego. W myśl art. 178 p.p.s.a. sąd odrzuca skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia lub niedopuszczalną z innych przyczyn, jak również skargę kasacyjną, której braków nie uzupełniono w wyznaczonym terminie.

Jak wynika z akt sprawy skarżący został pouczony o trybie i sposobie wnoszenia skargi kasacyjnej, zarówno na rozprawie, na której skarżący był obecny, jak również w pouczeniu będącym załącznikiem korespondencji zawierającej doręczenie odpisu wyroku.

W rozstrzyganej sprawie skarżący nie dopełnił warunku przewidzianego przepisem art. 175 § 1 p.p.s.a. statuującego tzw. przymus adwokacko-radcowski przy sporządzaniu skarg kasacyjnych. Zgodnie z powołanym przepisem skarga kasacyjna powinna być sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego. Wyjątek od tej zasady przewidziany został przepisem art. 175 § 2 i 3 p.p.s.a., dopuszczającym sporządzenie skargi kasacyjnej przez inne, wymienione w tych przepisach osoby, do których kręgu nie należy jednak skarżący. Sporządzenie zaś skargi kasacyjnej przez stronę z naruszeniem art. 175 § 1-3 p.p.s.a. jest brakiem kasacji, który uzasadnia jej odrzucenie jako niedopuszczalnej (por. postanowienie NSA z dnia 28 stycznia 2004r. sygn. akt FSK 3/04, publ. Baza orzeczeń CBOIS).

Z tych względów na podstawie art. 178 w zw. z art. 175 § 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi należało orzec jak w postanowieniu.

k.p.

Treść orzeczenia pochodzi z Centralnej Bazy Orzeczeń Sądów Administracyjnych (nsa.gov.pl).

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.