Wyrok z dnia 2013-01-21 sygn. I C 1803/12
Numer BOS: 55986
Data orzeczenia: 2013-01-21
Rodzaj organu orzekającego: Sąd powszechny
Sędziowie: Piotr Kozłowski (przewodniczący)
Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:
WYROK
W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Dnia 21 stycznia 2013 roku
Sąd Okręgowy w Białymstoku Wydział I Cywilny
w składzie:
Przewodniczący: SSR del. Piotr Kozłowski
Protokolant: st. sekr. sądowy Anna Owerczuk
po rozpoznaniu w dniu 21 stycznia 2013 roku w Białymstoku
na rozprawie
sprawy z powództwa B. Spółdzielni Mieszkaniowej w B.
przeciwko H. K. (1)
o nakazanie sprzedaży własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu
I. Nakazuje sprzedaż przysługującego pozwanemu H. K. (1) własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego numer (...), położonego w B. przy ulicy (...), składającego się z dwóch izb o łącznej powierzchni użytkowej 23, 9 m 2, w drodze licytacji na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości, stwierdzając, że pozwanemu nie przysługuje prawo do lokalu zamiennego.
II. Zasądza od pozwanego na rzecz powódki kwotę 7 617 złotych tytułem kosztów postępowania.
UZASADNIENIE
Powódka B. Spółdzielnia Mieszkaniowa w B. wniosła o nakazanie sprzedaży przysługującego pozwanemu H. K. (1) własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego nr (...), położonego w B. przy ulicy (...), składającego się z dwóch izb o łącznej powierzchni użytkowej 23,90 m 2 – w drodze licytacji na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości.
Wskazała, iż pozwany poprzez swoje niewłaściwe zachowanie, rażąco i uporczywie wykracza przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc korzystanie z innych lokali mieszkalnych uciążliwym dla pozostałych mieszkańców.
Pozwany wniósł o oddalenie powództwa, twierdząc, iż stawiane mu zarzuty są nieprawdziwe.
Sąd ustalił co następuje:
Bezspornym w sprawie jest, że pozwany H. K. (1) posiada własnościowe prawo do lokalu nr (...), położonego w B. przy ulicy (...), składającego się z dwóch izb o łącznej powierzchni użytkowej 23,90 m 2, znajdujące się w zasobach B. Spółdzielni Mieszkaniowej w B.. Od 2007 roku mieszkańcy klatki schodowej, w której znajduje się lokal pozwanego, zaczęli składać skargi na niewłaściwe warunki higieniczno-sanitarne w mieszkaniu H. K.. Były to skargi zarówno pisemne, jak i ustne ( telefoniczne). Skarżono się na wydobywający się odór z mieszkania nr (...), a ponadto zagrożenie pożarowe – pozwany będąc pod wpływem alkoholu gotuje posiłki na płycie gazowej, lecz w trakcie zasypia.
Powyższe skargi były wielokrotnie sprawdzane przez pracowników powodowej Spółdzielni i okazywały się zasadne.
Do pozwanego były wysyłane pisma upominające i wzywające do właściwego zachowania. Nie przyniosły one pozytywnego rezultatu. Z mieszkania nr (...) wydobywał się smród, który wyczuwalny był na klatce schodowej oraz przedostawał się do innych lokali. Smród ( fetor) ten był tak intensywny, że niektórzy pracownicy powodowej Spółdzielni nie byli w stanie wejść do lokalu. Sąsiedzi kilkakrotnie wzywali straż pożarną.
Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił w oparciu o ksero aktu notarialnego i przydziału m mieszkania ( k.11 – 14), ksero skarg, pism i notatek służbowych ( k. 15 – 25) oraz zeznania wszystkich słuchanych w sprawie świadków: Ł. P., B. K., J. A., A. Ż., W. G., D. M., P. G.i J. M. ( protokół rozprawy z 21.01.2013 roku).
W dniu 27.04.2011 roku B. Spółdzielnia Mieszkaniowa w B. podjęła uchwałę upoważniającą Zarząd Spółdzielni do wystąpienia na drogę postępowania sądowego z żądaniem sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr (...) w budynku przy ulicy (...) w B. w drodze licytacji na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości ( k. 26). Pozwany zaskarżył powyższą uchwałę. Prawomocnym wyrokiem z dnia 14.12.2011 roku Sąd Okręgowy w Białymstoku w sprawie I C 942/11, oddalił powództwo H. K. (1).
Sąd zważył co następuje:
W sprawie niniejszej zastosowanie ma art. 17 10 ustawy z dnia 15.12.2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych, zgodnie z którym: w przypadku długotrwałych zaległości z zapłatą opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1, 1 1 i 5, rażącego lub uporczywego wykraczania osoby korzystającej z lokalu przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo niewłaściwego zachowania tej osoby czyniącego korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, przepis art. 16 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali stosuje się odpowiednio. Z żądaniem, o którym mowa w tym przepisie, występuje zarząd spółdzielni na wniosek rady nadzorczej.
Zgodnie zaś z treścią art. 16. Ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali: 1. Jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości.
2. Właścicielowi, którego lokal został sprzedany, nie przysługuje prawo do lokalu zamiennego.
Przepisy powyższe pozwalają na sprzedaż lokalu, gdy zostaną łącznie spełnione dwa warunki: zachowanie ma być uporczywe oraz zachowanie ma być rażąco naganne.
W niniejszej sprawie oba te warunki zostały spełnione.
Uporczywość pozwanego polega na tym, że od ponad 5 lat jego zachowanie nie zmieniło się. Przeprowadzane z nim rozmowy ostrzegawcze, wysyłane pisma, interwencje sąsiadów nie odniosły żadnego skutku.
Rażąco naganne zachowanie polega na tym, że z lokalu pozwanego wydobywa się smród, który przedostaje się na klatkę schodową oraz do innych lokali mieszkalnych. Nie jest to przy tym okoliczność jednorazowa, czy też sporadyczna. Smród ten w zasadzie z lokalu pozwanego wydobywa się cały czas, z różną tylko intensywnością.
Obie powyżej omówione przesłanki powodują korzystanie z lokali sąsiednich uciążliwym. Wbrew twierdzeniu pozwanego nie jest niezbędną okolicznością, aby wszyscy mieszkańcy klatki schodowej podpisali się pod oświadczeniem o nieprzestrzeganiu przez niego zasad współżycia społecznego ( k. 23 – 25). Do zastosowania dyspozycji w/w przepisów prawa wystarczające jest, aby uciążliwość korzystania dotyczyła mieszkańców innych ( niekoniecznie wszystkich) lokali, co w sprawie niniejszej ewidentnie nastąpiło. Doświadczenie życiowe wskazuje, że niektóre osoby nie chcą mieszać się do spraw sąsiedzkich, ani czegokolwiek podpisywać - z uwagi na obawę narażenia się na nieprzyjemności ze strony innych mieszkańców wspólnej klatki schodowej.
Biorąc powyższe pod uwagę, na podstawie wyżej wskazanych podstaw prawnych, należało orzec jak w sentencji.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 98 kpc, obciążając nimi stronę przegrywająca spór, a więc pozwanego. Na koszty te składają się: opłata od pozwu w wysokości 4.000 złotych ( art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 28.07.2005 toku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych) oraz koszty zastępstwa procesowego w wysokości 3.600 złotych ( § 6 pkt 6 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28.09.2002 roku w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu) + 17 złotych opłaty skarbowej od pełnomocnictwa.
Treść orzeczenia pochodzi z bazy SAOS (www.saos.org.pl).