Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Postanowienie z dnia 2018-06-05 sygn. VII SA/Wa 2324/17

Numer BOS: 502153
Data orzeczenia: 2018-06-05
Rodzaj organu orzekającego: Wojewódzki Sąd Administracyjny
Sędziowie: Tomasz Stawecki (sprawozdawca, przewodniczący)

Zobacz także: Wyrok

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Tomasz Stawecki po rozpoznaniu w dniu 5 czerwca 2018 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi M. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] sierpnia 2017 r., znak: [...] w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy kategorii B postanawia: zawiesić postępowanie sądowe.

Uzasadnienie

Sąd – zgodnie z art. 125 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – zwanej dalej: P.p.s.a. (Dz.U. z 2017 r., poz. 1369, ze zm.) – może zawiesić postępowanie z urzędu, jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego toczącego się postępowania administracyjnego, sądowoadministracyjnego, sądowego, przed Trybunałem Konstytucyjnym lub Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Przepis ten określa przesłanki fakultatywnego zawieszenia postępowania sądowego, a zagadnienie wstępne, będące przyczyną zawieszenia, musi mieć wpływ na wynik danego postępowania.

Jak wskazuje się w orzecznictwie sądów administracyjnych, z zagadnieniem wstępnym mamy do czynienia jedynie wówczas, gdy rozstrzygnięcie sprawy uwarunkowane jest uprzednim rozstrzygnięciem kwestii prawnej. Nie powstaje ono w przypadku, gdy na rozpatrzenie i wydanie decyzji mogą mieć wpływ jedynie ustalenia faktyczne dokonane przez wskazany w przepisie inny organ lub sąd (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 września 2017 r., sygn. akt I GSK 613/17, LEX nr 2 353 675). Natomiast ocena zasadności zawieszenia postępowania z uwagi na wystąpienie zagadnienia wstępnego pozostawiona została uznaniu sądu, który wydając postanowienie w tej kwestii powinien rozważyć, czy w danym przypadku celowe jest wstrzymanie biegu sprawy (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 października 2017 r., sygn. akt II FSK 2323/15, LEX nr 2 393 136).

W piśmie z dnia 29 maja 2018 r. skarżący wniósł o zawieszenie postępowania sądowego na podstawie art. 125 § 1 pkt 1 lub 2 P.p.s.a. wskazując, że w Sądzie Rejonowym [...], VIII Wydział Karny, toczy się postępowanie o sygn. akt VIII [...] m.in. w sprawie przekroczenia przez skarżącego dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym, a więc dotyczy czynu będącego przyczyną wszczęcia niniejszego postępowania.

Mając na względzie ww. informacje, Sąd stwierdził, że postępowanie w przedmiocie przekroczenia przez skarżącego dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym stanowi zagadnienie wstępne w niniejszej sprawie, a rozstrzygnięcie tam podjęte będzie miało znaczenie dla oceny zasadności skargi w niniejszej sprawie.

W zaistniałym stanie rzeczy Sąd – na mocy art. 125 § 1 pkt 1 P.p.s.a. – zobowiązany był zawiesić przedmiotowe postępowanie do czasu ustania przyczyny zawieszenia, tj. do czasu podjęcia rozstrzygnięcia w omówionej wyżej sprawie.

Treść orzeczenia pochodzi z Centralnej Bazy Orzeczeń Sądów Administracyjnych (nsa.gov.pl).

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.