Postanowienie z dnia 2009-08-12 sygn. II AKz 529/09
Numer BOS: 393637
Data orzeczenia: 2009-08-12
Rodzaj organu orzekającego: Sąd powszechny
Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:
Sygn. akt II AKz 529/09
P O S T A N O W I E N I E
Dnia 12 sierpnia 2009 r.
Sąd Apelacyjny w Katowicach w II Wydziale Karnym w składzie:
Przewodniczący-Sędzia: SA Jolanta Śpiechowicz (spr.)
Sędziowie: SA Małgorzata Niementowska, SA Elżbieta Mieszczańska
Protokolant: Agnieszka Przewoźnik
przy udziale Prokuratora Prokuratorzy Apelacyjnej Janusza Konstantego
po rozpoznaniu w sprawie A. K.
skazanego za przestępstwa z art. 280 § 1 k.k. i art. 157 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. w zw. z art. 64 § 2 k.k. w zw. z art. 31 § 2 k.k. i inne
zażalenia skazanego
na zarządzenie Prezesa Sądu Okręgowego w Katowicach
z dnia 2 lipca 2009 roku, sygn. akt. V K 126/08
w przedmiocie odmowy przyjęcia środka odwoławczego
na podstawie art. 437 § 1 kpk
p o s t a n a w i a
zaskarżone zarządzenie utrzymać w mocy.
UZASADNIENIE
Postanowieniem z dnia 25 maja 2009 r., sygn. akt V K 126/08, Sąd Okręgowy w Katowicach nie uwzględnił wniosku skazanego o zmianę obrońcy z urzędu.
Dnia 15 czerwca 2009 r. (data nadania na poczcie) skazany zakwestionował powyższe postanowienie zażaleniem.
Zarządzeniem z dnia 2 lipca 2009 r. Prezes Sądu Okręgowego w Katowicach odmówił przyjęcia zażalenia skazanego podając, iż jest ono niedopuszczalne z mocy ustawy.
Powyższe zarządzenie zaskarżył skazany, który wskazał, że ograniczenia ustawowe nie powinny limitować lub ograniczać przysługującego jednostce prawa do sądu. Autor zażalenia dodał, że w jego wypadku prawo do obrony zostało przekształcone w nadrzędne prawo prawnika do formułowania pierwszego i ostatniego słowa w sprawie, a to z powodu przymusowego korzystania z obrońcy. Ograniczenia te, jak twierdzi skarżący, naruszają Konstytucję RP oraz uregulowania konwencyjne.
Sąd Apelacyjny stwierdził, co następuje:
Zażalenie jest oczywiście bezzasadne, bo nie podnosi żadnego argumentu dotyczącego istoty kontrolowanego zarządzenia. W konsekwencji wniesiony przez skazanego środek odwoławczy nie mógł być uwzględniony.
Dnia 25 maja 2009 r. Sąd Okręgowy nie uwzględnił wniosku skazanego o wyznaczeniu mu innego obrońcy, przy czym podstawą takiej decyzji był przepis art. 378 § 2 k.p.k.
Na postanowienie wydane w trybie podanego przepisu nie przysługuje zażalenie, o czym zresztą prawidłowo pouczono skazanego doręczając odpis tego orzeczenia.
Z art. 459 § 1 i 2 k.p.k. wynika bowiem wyraźnie, że zażalenie przysługuje na trzy kategorie postanowień: zamykające drogę do wydania wyroku, co do środka zabezpieczającego oraz inne, zaskarżalne na podstawie przepisu szczególnego.
Postanowienie wydane w trybie art. 378 § 2 k.p.k. nie należy do żadnej spośród wymienionych kategorii, a zatem jest niezaskarżalne. Można je kwestionować najwyżej pośrednio, to znaczy w drodze apelacji od wyroku.
Podsumowując, kontrolowane zarządzenie z dnia 2 lipca 2009 r. o odmowie przyjęcia środka odwoławczego na opisane wcześniej postanowienie było w pełni zasadne, a w zażaleniu nie podniesiono żadnych argumentów mogących skutecznie je podważyć.
W przedstawionym stanie rzeczy orzeczono zatem jak w sentencji.
Treść orzeczenia została pozyskana od organu orzekającego na podstawie dostępu do informacji publicznej.