Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wyrok z dnia 2017-11-24 sygn. I CSK 113/17

Numer BOS: 367836
Data orzeczenia: 2017-11-24
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy
Sędziowie: Grzegorz Misiurek SSN (autor uzasadnienia), Krzysztof Strzelczyk SSN, Karol Weitz SSN

Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:

Sygn. akt I CSK 113/17

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 24 listopada 2017 r. Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Grzegorz Misiurek (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Krzysztof Strzelczyk

SSN Karol Weitz

w sprawie z powództwa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie przeciwko A. B.

o uzgodnienie treści księgi wieczystej,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym

w Izbie Cywilnej w dniu 24 listopada 2017 r.,

skargi kasacyjnej pozwanego od wyroku Sądu Okręgowego w W.

z dnia 22 marca 2016 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Powód - Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w Warszawie w pozwie skierowanym przeciwko pozwanemu A. B. domagał się uzgodnienia treści księgi wieczystej oznaczonej numerem […]z rzeczywistym stanem prawnym przez zamknięcie tej księgi.

Pozwany w odpowiedzi na pozew wniósł o oddalenie powództwa.

Sąd Rejonowy wyrokiem z dnia 25 czerwca 2013 r. oddalił powództwo i orzekł o kosztach procesu, przyjmując za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia i wnioski.

Powód jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowej stanowiącej własność m. W,, położonej w W, przy ulicy F, 3/5, obejmującej działkę oznaczoną w ewidencji gruntów numerem 36 w obrębie 44, dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą […]. Na nieruchomości tej znajduje się budynek, dla którego wymieniony Sąd prowadzi odrębną księgę wieczystą nr […], w której jako właściciel został wpisany pozwany na podstawie zaświadczenia Urzędu m.st. Warszawy z dnia 24 października 2011 r. oraz przepisów dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279 ze zm.; dalej: „dekret warszawski").

Wniosek poprzednika prawnego pozwanego w dniu 19 kwietnia 1948 r. o przyznanie prawa własności czasowej przedmiotowego gruntu został załatwiony przez Prezydium Rady Narodowej m.st Warszawy decyzją odmowną z dniu 15 kwietnia 1972 r. Grunt ten został oddany przez Skarb Państwa w użytkowanie wieczyste poprzednikowi prawnemu powoda na podstawie umowy zawartej w dniu 30 stycznia 1979 r.; umowa została poprzedzona decyzją Prezydenta m.st. Warszawy z dnia 12 marca 1975 r. o oddaniu tego gruntu w użytkowanie wieczyste na rzecz poprzednika prawnego powoda.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpoznaniu wniosku pozwanego, decyzją z dnia 11 kwietnia 2002 r. stwierdziło nieważność decyzji Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy z dnia 15 kwietnia 1972 r. Powód wystąpił z wnioskiem o ponowne rozpoznanie sprawy przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze; postępowanie w tym przedmiocie nie zostało zakończone.

Oceniając tak ustalony stan faktyczny, Sąd Rejonowy uznał, że budynek, objęty księgą wieczystą nr […] - wobec stwierdzenia nieważności decyzji z dnia 15 kwietnia 1972 r. odmawiającej przyznania poprzednikowi pozwanego prawa własności czasowej - stanowi własność pozwanego (art. 5 dekretu warszawskiego). Skoro powód nie jest właścicielem, użytkownikiem wieczystym tego budynku ani osobą uprawnioną - w rozumieniu art. 6262 § 5 k.p.c. - do złożenia wniosku o dokonanie wpisu w prowadzonej dla niego księdze wieczystej, to nie przysługuje mu uprawnienie do wystąpienia z powództwem przewidzianym w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (jedn. tekst: Dz. U. z 2016 r. poz. 790 ze zm.; dalej: „u.k.w.h.").

Sąd Okręgowy w W., na skutek apelacji powoda, wyrokiem zaskarżonym skargą kasacyjną zmienił wyrok Sądu Rejonowego w ten sposób, że uzgodnił treść księgi wieczystej objętej żądaniem pozwu z rzeczywistym stanem prawnym przez jej zamknięcie. Uznał, że powód ma legitymację procesową czynną do wystąpienia z żądaniem uzgodnienia stanu prawnego nieruchomości budynkowej, ujawnionego w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym. Podkreślił, że podstawę zawarcia umowy z dnia 30 stycznia 1979 r. o oddaniu nieruchomości w użytkowanie wieczyste stanowiła decyzja z dnia 12 marca 1975 r., pozostająca w obrocie prawnym, a nie decyzja z dnia 15 kwietnia 1972 r., odmawiająca przyznania poprzednikowi pozwanego prawa własności czasowej. W stanie prawnym obowiązującym w chwili zawarcia tej umowy nabycie przez użytkownika wieczystego gruntu posadowionych na nim budynków - z wyjątkiem budynków wymienionym w art. 12 ust. 1 pkt 1-5 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (jedn. tekst: Dz. U. z 1969 r. Nr 22, poz. 159 ze zm.; dalej; „u.g.t.m.o.") - nie było konieczne. Budynek znajdujący się na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste poprzednikowi powoda nie podlegał sprzedaży na jego rzecz; jako część składowa gruntu stał się przedmiotem użytkowania wieczystego.

Sąd Okręgowy wskazał, że po wydaniu wyroku przez Sąd pierwszej instancji uprawomocnił się wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 11 września 2014 r. uchylający decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 11 kwietnia 2002 r. W obrocie prawnym pozostaje zatem również ostateczna decyzja Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy z dnia 15 kwietnia 1972 r. odmawiająca przyznania pozwanemu prawa własności czasowej. Do czasu ponownego rozpoznania wniosku o stwierdzenie nieważności tej decyzji budynek -stanowiący część składową gruntu - pozostaje własnością m.st. Warszawy i powinien być ujawniony w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości gruntowej. Księga wieczysta dla budynku została założona przedwcześnie; powinna zatem - zgodnie z § 63 ust. 3 zdanie drugie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 września 2001 r. w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbioru dokumentów (Dz. U. Nr 102, poz. 1122 ze zm.; dalej: „rozporządzenie z dnia 17 września 2001 r.") - ulec zamknięciu bez potrzeby jednoczesnego nakazania wykreślenia ujawnionych w niej wpisów. Ewentualne ponowne stwierdzenie nieważności decyzji z dnia 15 kwietnia 1972 r. nie wpłynie na ocenę prawidłowości założenia spornej księgi wieczystej. Księga ta została bowiem założona w oparciu o uchyloną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

W skardze kasacyjnej, opartej na obu podstawach określonych w art. 3983 § 1 k.p.c., pozwany wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy Sądowi Okręgowemu do ponownego rozpoznania.

W ramach pierwszej podstawy kasacyjnej zarzucił naruszenie:

- art. 10 ust. 1 u.k.w.h. w związku z art. 12 ust. 4 u.g.t.m.o. i art. 5 dekretu warszawskiego przez błędną wykładnię polegająca na uznaniu, że powód posiada legitymację czynną do zgłoszenia żądania uzgodnienia stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości budynkowej z rzeczywistym stanem prawnym przez jej zamknięcie oraz

- art. 10 ust. 1 u.k.w.h. w związku z art. 5 i art. 8 dekretu warszawskiego w związku z § 127 ust. 1 pkt 3 i § 133 ust. 3 zdanie drugie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 listopada 2013 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym (Dz., U. z 2013 r., poz. 1431 ze zm.; dalej: „rozporządzenie z dnia 21 listopada 2013 r."), art. 365 § li art. 6268 § 6 i 7 k.p.c. przez niewłaściwe zastosowanie i uznanie, że dopuszczalne jest uzgodnienie stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej przez jej zamknięcie, bez wykreślenia dokonanego w niej wpisu prawa własności.

Drugą podstawę kasacyjną skarżący wypełnił zarzutami naruszenia:

- art. 177 § 1 pkt 3 k.p.c. w związku z art. 217 § 1 i 2, art. 227, art. 382 i art. 391 § 1 w związku z art. 316 § 1 k.p.c. w związku z art. 156 § 1 pkt 2 k.p.c. przez niezawieszenie postępowania apelacyjnego do czasu ponownego rozpoznania wniosku o stwierdzenie nieważności decyzji z dnia 15 kwietnia 1972 r. odmawiającej ustanowienia prawa własności czasowej oraz

- art. 386 § 4 w związku z art. 382, art. 176 ust. 1 i art. 45 ust. 1 Konstytucji przez niewydanie orzeczenia kasatoryjnego mimo stwierdzenia nierozpoznania przez Sąd pierwszej instancji istoty sprawy.

Powód w odpowiedzi na skargę kasacyjną wniósł o jej oddalenie.

Sąd Najwyższy zważył, co następuje:

Sąd Okręgowy, uwzględniając apelację powoda, uznał, że powództwo o usunięcie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym może wyczerpywać się w formule żądania zamknięcia księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości budynkowej spełniającej warunki przewidziane w art. 5 dekretu warszawskiego. Odwołał się przy tym do stanowiska Sądu Najwyższego zajętego w wyroku z dnia 12 sierpnia 2009 r., IV CSK 81/09 (nie publ.), zgodnie z którym możliwe jest uzgodnienia treści księgi wieczystej założonej dla nieruchomości lokalowej - przez jej zamknięcie - w sytuacji, w której prawo odrębnej własności lokalu w istocie nie powstało. Pogląd dopuszczający możliwość nakazania wyrokiem uwzględniającym powództwo przewidziane w art. 10 u.k.w.h. zamknięcia księgi wieczystej, w razie stwierdzenia, że nie było podstaw do jej założenia, wyrażony został przez Sąd Najwyższy również w wyrokach z dnia 8 lipca 2011 r., IV CSK 536/10 (nie publ.) i z dnia 16 lutego 2011 r., I CSK 305/10 (nie publ.). Oparto go na założeniu, że skoro - stosownie do § 17 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 17 września 2001 r.

- zamknięcie księgi wieczystej następuje m.in. wtedy, gdy wynika to z orzeczenia sądu, to nie można wykluczyć, że orzeczeniem takim może być wyrok wydany na podstawie art. 10 u.k.w.h.

W uzasadnieniu wyroku w sprawie IV CSK 81/09, niejako otwierającego ten nurt orzecznictwa, zwrócono jednak uwagę, że odzwierciedlony w nim pogląd nie jest powszechnie aprobowany. Trzeba zauważyć, że w innych orzeczeniach Sąd Najwyższy wskazywał, że usunięcie niezgodności między stanem jawnym z księgi wieczystej a rzeczywistym sanem prawnym może polegać na wykreśleniu prawa i zamknięciu księgi wieczystej, jeżeli okaże się, że prawo takie nie powstało (zob. wyroki: z dnia 19 marca 2008 r., V CSK 482/07, z dnia 7 listopada 2008 r., IV CSK 264/08 - nie pub. oraz uchwała z dnia 29 lutego 1996 r., III CZP 19/06, OSNC 1996, nr 5, poz. 73). W tym ujęciu zamknięcie księgi wieczystej jest czynnością wtórną, będącą konsekwencją wykreślenia wpisu. Stanowisko to należy uznać za trafne.

Nie budzi wątpliwości, że zamknięcie księgi wieczystej jest czynnością techniczną; wynika to wprost z przepisów wykonawczych regulujących zakładanie i prowadzenie ksiąg wieczystych (zob. § 128 rozporządzenia z dnia 21 listopada 2013 r., wcześniej - § 17 ust. 1 rozporządzenia z dnia 17 września 2001 r., a obecnie - § 130 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 lutego 2016 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie teleinformatycznym, Dz. U. z 2016 r., poz. 312 ze zm.). W przedmiocie zamknięcia księgi wieczystej nie toczy się żadne postępowanie prowadzące do wydania orzeczenia; na dokonanie tej czynności nie przysługuje żaden środek odwoławczy (zob. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 23 listopada 2000 r., III CZP 32/00, OSNC 2001, nr 5, poz. 65). Taki charakter czynności zamknięcia księgi wieczystej sprzeciwia się uznaniu, że nakaz jej dokonania może być samodzielnym przedmiotem treści powództwa przewidzianego w art. 10 u.k.w.h. Wyrok uwzględniający to powództwo musi nawiązywać do stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej oraz stanu prawnego rzeczywistego i wskazywać sposób usunięcia stwierdzonej między nimi niezgodności; nie może ograniczyć się do nakazania dokonanie czynności o charakterze wyłącznie technicznym. Celem powództwa z art. 10 u.k.w.h. nie jest zamknięcie księgi

wieczystej jako takie ani objęcie rozstrzygnięciem nakazania tej czynności, gdyż w istocie są to jedynie następstwa wykreślenia wszystkich wpisów księdze wieczystej prowadzonej dla określonej nieruchomości (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 czerwca 2014 r., III CSK 192/13, nie publ.). Skoro uzgodnienie stanu prawnego nieruchomości ujawnionego w księdze wieczystej - jak trafnie zauważono w orzecznictwie (zob. wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 31 stycznia 2012 r., I ACa 877/11 (Biul. SAKa 2012, nr 3, s. 25-26) - ma na celu dokonanie merytorycznej modyfikacji tej księgi, to rezultat ten nie może zostać osiągnięty przez dokonanie czynności stricte technicznej.

Przytoczone argumenty nakazują uznać, że Sądy obu instancji dokonały wadliwej identyfikacji żądania pozwu i przeprowadziły ocenę jego zasadności przez pryzmat niewłaściwych przepisów prawa materialnego. Wprawdzie Sąd Okręgowy dostrzegł, że odmowa oddania w użytkowanie wieczyste gruntu pod budynkiem spełniającym wymagania art. 5 dekretu warszawskiego prowadzi do zamknięcia księgi wieczystej prowadzonej dla tego budynku (powołując się błędnie na § 61 ust. 3 rozporządzenia z dnia 17 września 2001 r., zamiast na § 133 rozporządzenia z dnia 21 listopada 2013 r.), jednak bezzasadnie uznał, że również w takiej sytuacji żądanie zamknięcia księgi wieczystej może wypełniać całkowicie treść powództwa przewidzianego w art. 10 u.k.w.h. Konstatacja ta nie pozwoliła odeprzeć skutecznie podniesionych w skardze zarzutów naruszenia prawa materialnego; bezprzedmiotowe natomiast okazało się roztrząsanie - niemających znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy - zarzutów wypełniejących drugą podstawę kasacyjną.

Z tych względów Sąd Najwyższy na podstawie art. 398 § 1 k.p.c. orzekł, jak w sentencji.

kc

jw

Treść orzeczenia pochodzi z bazy orzeczeń SN.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.