Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Postanowienie z dnia 2010-02-19 sygn. IV CZ 3/10

Numer BOS: 26847
Data orzeczenia: 2010-02-19
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy
Sędziowie: Grzegorz Misiurek SSN (przewodniczący), Irena Gromska-Szuster SSN, Józef Frąckowiak SSN (autor uzasadnienia, sprawozdawca)

Komentarze do orzeczenia; glosy i inne opracowania

Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:

Sygn. akt IV CZ 3/10

POSTANOWIENIE

Dnia 19 lutego 2010 r.

W postępowaniu rejestrowym skarga kasacyjna przysługuje tylko od postanowienia sądu drugiej instancji w przedmiocie wpisu lub wykreślenia z rejestru podmiotu podlegającego rejestracji.

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Grzegorz Misiurek (przewodniczący)

SSN Józef Frąckowiak (sprawozdawca)

SSN Irena Gromska-Szuster

w sprawie z wniosku Fundacji „B.(…)"

z siedzibą w P.

przy udziale M. P.-P.

o zmianę danych w rejestrze,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej

w dniu 19 lutego 2010 r., zażalenia M. P.-P.

na postanowienie Sądu Okręgowego w G. z dnia 21 września 2009 r., sygn. akt XII WSC (…), oddala zażalenie.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Okręgowy w G. odrzucił skargę kasacyjną M. P.-P. na postanowienie tego Sądu z dnia 29 czerwca 2009 r., w którym oddalono jej zażalenie na postanowienie Sądu Rejonowego w G. z dnia 20 marca 2009 r., w którym odrzucono jej skargę na postanowienie referendarza sądowego. Skarżąca wnosi o uchylenie zaskarżonego postanowienia wskazując, że odrzucenie skargi na czynności referendarza należy traktować jako „postanowienie w przedmiocie odrzucenia pozwu”.

Sąd Najwyższy zważył, co następuje.

Uszło uwagi skarżącej, że zgodnie z art. 3981 § 1 k.p.c. skarga kasacyjna jest dopuszczalna od postanowienia w przedmiocie odrzucenia pozwu, ale tylko w wtedy gdy nie jest to wyłączone przez przepis szczególny, na przykład przez art. 3982 k.p.c. Nawet wiec przyjmując, zupełnie zresztą dowolne i nie znajdujące żadnych podstaw prawnych stanowisko skarżącej, że odrzucenie skargi na czynności referendarza należy traktować jako „postanowienie w przedmiocie odrzucenia pozwu", jej skarga kasacyjna i tak podlega odrzuceniu. Pozostaje poza sporem, że sprawa, której dotyczy skarga kasacyjna toczy się w przedmiocie zmiany wpisu do KRS. Jak trafnie wskazał Sąd Okręgowy, zgodnie z art. 5191 § 3 k.p.c. w postępowaniu rejestrowym skarga przysługuje jedynie od postanowień sądu drugiej instancji w przedmiocie wpisu lub wykreślenia z rejestru podmiotu podlegającego rejestracji.

Mając na uwadze powyższe względy Sąd Najwyższy, na podstawie art. 39814 k.p.c. w związku z art. 3941 § 3 k.p.c., orzekł jak w sentencji.

Glosy

Biuletyn Izby Cywilnej SN nr 11/2010

W postępowaniu rejestrowym skarga kasacyjna przysługuje tylko od postanowienia sądu drugiej instancji w przedmiocie wpisu lub wykreślenia z rejestru podmiotu podlegającego rejestracji.

(postanowienie z dnia 19 lutego 2010 r., IV CZ 3/10, G. Misiurek, J. Frąckowiak, I. Gromska-Szuster, niepubl.).

Komentarz

Damiana Dworka, Monitor Prawniczy 2010, nr 19, dodatek, s. 27

Komentarz ma charakter aprobujący, a tezy omawianego orzeczenia mają, w ocenie komentatora, istotne walory praktyczne zarówno dla stosujących prawo sądów, jak i dla uczestników obrotu prawnego. Komentator zwrócił uwagę, że Sąd Najwyższy przyjął, iż w postępowaniu rejestrowym skarga kasacyjna przysługuje jedynie od postanowień sądu drugiej instancji w przedmiocie wpisu lub wykreślenia z rejestru podmiotu podlegającego ujawnieniu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Za pozbawione podstaw prawnych i dowolne Sąd Najwyższy uznał twierdzenie, że odrzucenie skargi na czynności referendarza należy traktować jako „postanowienie w przedmiocie odrzucenia pozwu”. W ocenie komentatora, skarga kasacyjna jest nadzwyczajnym środkiem kontroli prawidłowości prawomocnych orzeczeń sądów odwoławczych. Przepisy regulujące dopuszczalność wniesienia skargi, ze względu na wyjątkowość materii, której dotyczą, powinny być interpretowane ściśle. Niedopuszczalne jest zatem twierdzenie, że odrzucenie skargi na rozstrzygnięcie referendarza sądowego powinno być traktowane jak postanowienie o odrzuceniu pozwu.

Konkludując, komentator stwierdził, że rozszerzająca interpretacja przepisów regulujących dopuszczalność wniesienia skargi kasacyjnej jest niedopuszczalna, a sama skarga w postępowaniu rejestrowym przysługuje tylko wówczas, gdy dotyczy orzeczenia sądu drugiej instancji, którego przedmiotem jest rozstrzygnięcie istoty sprawy rejestrowej, a więc dokonanie wpisu (wykreślenia) z rejestru.


Treść orzeczenia pochodzi z bazy orzeczeń SN.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.