Postanowienie z dnia 2024-12-09 sygn. I NKRS 83/23
Numer BOS: 2227111
Data orzeczenia: 2024-12-09
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy
Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:
Sygn. akt I NKRS 83/23
POSTANOWIENIE
Dnia 9 grudnia 2024 r.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Tomasz Przesławski
w sprawie z odwołania T. S.
od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa Nr […]/2023 z dnia 21 września 2023 r. w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 125, z udziałem J. K.,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 9 grudnia 2024 r. wniosku pełnomocnika uczestniczki o wyłączenie sędziego Sądu Najwyższego Leszka Boska od orzekania w sprawie toczącej się przed Sądem Najwyższym, sygn. I NKRS 83/23,
oddala wniosek.
UZASADNIENIE
Wnioskiem z 8 lipca 2024 r. pełnomocnik uczestniczki J. K. na podstawie art. 49 § 1 k.p.c. wniósł o wyłączenie sędziego Sądu Najwyższego Leszka Boska od orzekania w sprawie o sygn. I NKRS 83/23.
W uzasadnieniu wskazano, że uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego stanowi m.in. fakt zawieszenia przez Sąd Najwyższy postępowania o sygn. I NKRS 83/23, wydanego przez sąd w składzie SSN Leszka Boska. W ocenie wnioskodawcy zawieszenie jest wadliwe i zostało wydane bez podstawy prawnej.
Ponadto podniesiono, że z doniesień medialnych wynika, że SSN Leszek Bosek odmawia wykonywania czynności orzeczniczych z uwagi na wyroki ETPZc i TSUE, w których podważano legalność Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Wnioskodawca zaznaczył przy tym, że zawieszenie postępowania ma na celu przedłużenie postępowania z uwagi na osobiste poglądy sędziego. Wyartykułowano, że z postanowienia o zawieszeniu postępowania wynika, że SSN Leszek Bosek kwestionuje procedurę powołania z udziałem KRS ukształtowanej po roku 2018, a ponadto podważa własne umocowanie do sprawowania władzy sądowniczej.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje:
Wniosek o wyłączenie sędziego Sądu Najwyższego Leszka Boska należało oddalić.
Zgodnie z art. 49 § 1 k.p.c. sąd wyłącza sędziego na jego żądanie lub na wniosek strony, jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego w danej sprawie.
Pojęcie „bezstronność”, o której stanowi art. 49 § 1 k.p.c., oznacza brak uprzedzeń i neutralność wobec stron, a także niekierowanie się przy rozstrzyganiu sprawy względami, które miałyby charakter inny niż merytoryczny (zob. postanowienie Sądu Najwyższego z 10 maja 2023 r., II NSNc 133/23). Przesłanki te muszą mieć charakter obiektywny i weryfikowalny, to znaczy muszą być możliwe do zweryfikowania z punktu widzenia postronnego obserwatora (zob. postanowienie Sądu Najwyższego z 23 lipca 2024 r., I NWW 161/24). W świetle tego przyjąć należy, że o możliwości wyłączenia sędziego od rozpoznania sprawy nie decyduje samo subiektywne przekonanie strony o braku jego bezstronności, ale faktyczne wystąpienie okoliczności uzasadniających to odczucie (wyrok Sądu Najwyższego z 21 marca 2018 r., V CSK 256/17). Także w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego podkreśla się istotne znaczenie dwóch wymiarów bezstronności – wymiaru wewnętrznego, stanowiącego subiektywne przekonanie sędziego i wymiaru zewnętrznego (zob. wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 27 stycznia 1999 r., K 1/98, OTK 1999, nr 1, poz. 3).
W analizowanej sprawie wnioskodawca zasadniczo kwestionuje prawidłowość podjętej przez Sąd Najwyższy decyzji procesowej w postaci zawieszenia postępowania z 19 marca 2024 r. Wskazać należy, że instytucja wyłączenia sędziego nie jest instrumentem, za pomocą którego uczestnik postępowania może wpływać na kształt sądu, tylko z uwagi na to, że nie zgadza się z orzeczeniami Sądu Najwyższego wydanymi z udziałem sędziego, którego wyłączenia się domaga. Nie można bowiem inaczej traktować twierdzeń wnioskodawcy, że postanowienie Sądu Najwyższego z 19 marca 2019 r. wydane przez Sąd Najwyższy w składzie SSN Leszka Boska jest „w całości wadliwe” czy zapadło „bez podstawy prawnej”, jako próbę podważenia tej decyzji procesowej przy wykorzystaniu narzędzia w postaci wyłączenia sędziego. Wskazać należy, że wnioskodawca taką próbę podjął przed wywiedzeniem ocenianego wniosku o wyłączenie sędziego. Sąd Najwyższy postanowieniem z 19 czerwca 2024 r. odrzucił zażalenie z uwagi na jego niedopuszczalność.
Odnosząc się do pozostałych argumentów podniesionych we wniosku o wyłączenie, w ocenie Sądu Najwyższego nie ma podstaw do tego, aby sądzić, że SSN Leszek Bosek podejmuje decyzje w odniesieniu do ocenianego postępowania przed Krajową Radą Sądownictwa w oparciu o argumenty pozamerytoryczne.
Mając na uwadze powyższe, Sąd Najwyższy orzekł jak w sentencji.
Treść orzeczenia pochodzi z bazy orzeczeń SN.