Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Postanowienie z dnia 2006-12-19 sygn. II KZ 27/06

Numer BOS: 2225533
Data orzeczenia: 2006-12-19
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy

Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:

Sygn. akt II KZ 27/06

P O S T A N O W I E N I E

Dnia 19 grudnia 2006 r. Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jerzy Steckiewicz

w sprawie T. K.

skazanego z art. 197 § 1 k.k. i art. 189 § 2 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. i art. 64 § 2 k.k.

po rozpoznaniu w Izbie Karnej na posiedzeniu

w dniu 19 grudnia 2006 r., zażalenia obrońcy skazanego na postanowienie Sądu Okręgowego Ł. z siedzibą w S. z dnia 6 września 2006 r., sygn. akt XVII Ka […]

p o s t a n o w i ł:

utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie.

U Z A S A D N I E N I E

Postanowieniem z dnia 6 września 2006 r., sygn. akt XVII Ka […] Sąd Okręgowy w Ł. z siedzibą w S. nie uwzględnił wniosku T.K. o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie na piśmie uzasadnienia wyroku tego Sądu z dnia 13 kwietnia 2006 r., którym utrzymano w mocy wyrok Sądu Rejonowego w R. z dnia 6 grudnia 2005 r., sygn. akt II K […] skazujący oskarżonego za popełnienie przestępstwa określonego w art. 197 § 1 k.k. i art. 189 § 2 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. i art. 64 § 2 k.k. na karę 6 lat pozbawienia wolności.

Uzasadniając swoje postanowienie Sąd Okręgowy wskazał, że uchybienie terminowi nastąpiło „z winy oraz zaniedbania” wnioskodawcy.

Na to postanowienie obrońca skazanego złożył zażalenie, w którym wnosząc o uchylenie zaskarżonego orzeczenia i przekazanie sprawy Sądowi Okręgowemu w Ł. z siedzibą w S. w celu sporządzenia uzasadnienia do wyroku z dnia 13 kwietnia 2006 r., sygn. akt XVII Ka […], powołał następujące argumenty: T.K. odpis wyroku otrzymał będąc w szpitalu, a ponieważ jest analfabetą o niskiej sprawności intelektualnej, na poziomie lekkiego upośledzenia umysłowego, to „nie można wykluczyć, że nie zrozumiał znaczenia terminu zawitego ani powagi tej instytucji prawnej”.

Sąd Najwyższy uznając zażalenie za nieuzasadnione zważył, co następuje:

Podzielając w pełni argumenty zawarte w zaskarżonym postanowieniu dotyczące nieusprawiedliwiających skazanego przyczyn niedotrzymania terminu – w nawiązaniu do zażalenia obrońcy – powołać należy jeszcze jedną okoliczność. Stan świadomości (prawnej – dop. SN) T.K., który – jak twierdzi obrońca – mógł nie zrozumieć pouczenia, nie może być przyczyną przywrócenia terminu do złożenia wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem w sytuacji, gdy skazany został prawidłowo pouczony o trybie i terminie zaskarżenia orzeczenia. Stan świadomości nie jest bowiem „przyczyną od strony niezależną” w rozumieniu art. 126 § 1 k.p.k. (patrz postanowienie SN z 10 sierpnia 2000 r. II KKN 154/98 LEX Nr 51076). Skazany od doręczenia mu pouczenia w dniu 29 kwietnia 2006 r. aż do dnia 28 czerwca 2006 r. zwlekał ze złożeniem wniosku o przywrócenie mu terminu, a przecież przez ten czas miał wiele możliwości (nawet przebywając w szpitalu) wyjaśnić treść i sens przesłanego pisma.

Należy dodać, że skazany w toku postępowania karnego był badany przez biegłych lekarzy psychiatrów i nie stwierdzono ograniczenia poczytalności, o którym mowa w art. 31 § 1 i 2 k.k.

Treść orzeczenia została pozyskana od organu orzekającego na podstawie dostępu do informacji publicznej.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.