Postanowienie z dnia 2022-05-20 sygn. IV KZ 10/22
Numer BOS: 2225051
Data orzeczenia: 2022-05-20
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy
Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:
- Pouczenia o prawie, terminie i sposobie zaskarżenia orzeczenia; skutki niezrozumienia pouczenia lub wadliwego pouczenia (art. 100 § 8 i 9 k.p.k.)
- Przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie i doręczenie pisemnego uzasadnienie wyroku
Sygn. akt IV KZ 10/22
POSTANOWIENIE
Dnia 20 maja 2022 r.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Marek Motuk
w sprawie skazanego M. Ł.
po rozpoznaniu w Izbie Karnej
na posiedzeniu w dniu 20 maja 2022 r.
zażalenia obrońcy
na postanowienie Sądu Okręgowego w C. z dnia 21 marca 2022 r., sygn. akt VII Ka (…) o odmowie przywrócenia terminu do złożenia wniosku o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego w C. z dnia 30 lipca 2021 r.
p o s t a n o w i ł
utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie.
UZASADNIENIE
Zaskarżonym postanowieniem Sąd Okręgowy w C. nie uwzględnił wniosku obrońcy M. Ł. i odmówił skazanemu przywrócenia terminu do złożenia wniosku o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego w C. z dnia 30 lipca 2021 r. (pkt 1).
Zażalenie na to postanowienie wniósł obrońca skazanego, zarzucając naruszenie art. 126 § 1 k.p.k. „przez błędne przyjęcie, iż w przedmiotowym postępowaniu nie zachodzą warunki do przywrócenia terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia”. Podnosząc ten zarzut, skarżący wniósł o zmianę zaskarżonego postanowienia poprzez przywrócenie M. Ł. terminu do złożeniu wniosku o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego w C. z dnia 30 lipca 2021 r.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje.
Zażalenie obrońcy nie jest zasadne i nie zasługuje na uwzględnienie.
Na wstępie wypada zauważyć, że Sąd Okręgowy wątpliwości w kwestii spełnienia przez M. Ł. formalnej przesłanki przewrócenia terminu zawitego w postaci dochowania 7-dniowego terminu z art. 126 § 1 k.p.k. – rozstrzygnął na korzyść skazanego, zatem wywód autora zażalenia w tym przedmiocie uznać należy za zbędny.
Trafnie Sąd Okręgowy uznał, że skazany nie wykazał, aby niedotrzymanie przez niego terminu do wniesienia wniosku o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia, nastąpiło z przyczyn od niego niezależnych w rozumieniu art. 126 § 1 k.p.k. M. Ł. był obecny na ogłoszeniu wyroku sądu ad quem i został pouczony o terminie oraz sposobie wniesienia kasacji. Twierdzenie, że skazany – jak podaje skarżący – „nie obejmuje percepcją” kierowanych do niego pouczeń z uwagi na niezbyt czytelny ich przekaz, nie stanowi argumentacji mogącej podważyć zasadność zaskarżonego postanowienia. Jeśli skazany nie był pewny treści i znaczenia adresowanego doń pouczenia, to istniała niczym nieograniczona i realna możliwość niezwłocznego uzyskania przez niego wiedzy na temat zarówno sposobu i warunków zaskarżenia wyroku sądu odwoławczego, jak i samych zasad uzyskania odpisu tego orzeczenia wraz z uzasadnieniem. Skoro tego jednak nie uczynił, niezachowanie terminu do wniesienia wniosku o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku nastąpiło tylko wskutek braku staranności i rzetelności skazanego w prowadzeniu swoich spraw. Nie można zatem uznać, by wystąpiła przeszkoda od niego niezależna, uniemożliwiająca osobiste złożenie wniosku.
W tym stanie rzeczy Sąd Najwyższy orzekł jak w postanowieniu.
Treść orzeczenia pochodzi z bazy orzeczeń SN.