Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wyrok z dnia 2002-02-05 sygn. II CZ 147/01

Numer BOS: 2223764
Data orzeczenia: 2002-02-05
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy

Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:

Sygn. akt II CZ 147/01

POSTANOWIENIE

Dnia 5 lutego 2002 r.

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Iwona Koper (przewodniczący)

SSN Maria Grzelka

SSN Marek Sychowicz (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa T. […] S.A. – Oddział w W. przeciwko M. S. i I. S.

o wydanie,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej

w dniu 5 lutego 2002 r.,

zażalenia pozwanych na postanowienie Sądu Okręgowego w P. –

Ośrodka Zamiejscowego w K.

z dnia 15 października 2001 r., sygn. akt I Ca […],

uchyla zaskarżone postanowienie.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 15 października 2001 r. Sąd Okręgowy w P., Ośrodek Zamiejscowy w K., odrzucił kasację wniesioną przez pozwanych M. i I. S. od wyroku tego Sądu z dnia 13 czerwca 2001 r. Sąd Okręgowy uznał, że kasacja od tego wyroku nie przysługuje, ponieważ wartość przedmiotu zaskarżenia jest niższa niż 10.000zł. Wprawdzie w sprawie, która jest sprawą o wydanie nieruchomości, jako przesłankę rozstrzygnięcia przyjęto rozgraniczenie nieruchomości, ale nie orzeczono o rozgraniczeniu. Kasacja nie przysługuje więc bez względu na wartość przedmiotu zaskarżenia (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 30 kwietnia 1997 r., III CKN 43/97).

W zażaleniu na wymienione postanowienie pozwani zarzucili błędne zastosowanie art. 3921 § 1 i niezastosowanie art. 393 k.p.c. Ich zdaniem Sąd Okręgowy wadliwie uznał, że rozgraniczenie było tylko przesłanką wyroku, podczas gdy stanowi ono także jego treść. Żalący się wnieśli o zmianę zaskarżonego postanowienia i nadanie biegu kasacji względnie uchylenie tego postanowienia i przekazanie sprawy Sądowi Okręgowemu do ponownego rozpoznania.

Sąd Najwyższy zważył, co następuje:

Przedmiotem sporu w sprawie, w której wniesiona została kasacja, jest przede wszystkim przebieg granicy między nieruchomościami należącymi do stron. Apelacja wniesiona od wyroku sądu pierwszej instancji oparta została na zarzucie naruszenia art. 153 k.c., a Sąd Okręgowy oddalając ją, przyjął za trafne rozgraniczenie dokonane według stanu prawnego. Wprawdzie wyrok sądu pierwszej instancji nie zawiera odrębnego rozstrzygnięcia o rozgraniczeniu nieruchomości, ale nakazuje pozwanym, aby wydali powodowi pas gruntu do linii wyznaczonej przez określone punkty oznaczone na bliżej opisanej mapie. W okolicznościach sprawy wynikających z uzasadnienia tego wyroku, w istocie oznacza to rozstrzygnięcie o rozgraniczeniu nieruchomości zamieszczone w wyroku, którym uwzględnione zostało powództwo windykacyjne (art. 36 zdanie drugie ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst. jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 100, poz. 1086 ze zm.). Stosownie do poglądu wyrażonego przez Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 30 kwietnia 1997 r., III CKN 43/97 („Wokanda” 1997, nr 7, poz. 4), który skład Sądu Najwyższego rozpoznający zażalenie podziela, kasacja przysługuje od wyroku windykacyjnego, niezależnie od wartości zaskarżenia, jeżeli w wyroku tym sąd przeprowadził rozgraniczenie na podstawie art. 36 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Z przytoczonych powodów, ze względu na charakter wyroku zaskarżonego kasacją, od wyroku tego kasacja przysługuje. Zażalenie jest zatem zasadne, wobec czego Sąd Najwyższy na podstawie art. 39318 § 3 w związku z art. 397 § 2 i art. 386 § 4 k.p.c. postanowił jak w sentencji. Sąd Okręgowy oceni, czy ze względu na inne okoliczności jest ona dopuszczalna (art. 3935 k.p.c.).

Treść orzeczenia została pozyskana od organu orzekającego na podstawie dostępu do informacji publicznej.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.