Wyrok z dnia 1998-11-24 sygn. I PKN 433/98
Numer BOS: 2223602
Data orzeczenia: 1998-11-24
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy
Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:
- Rozwiązanie stosunku pracy dokonane przed przejściem zakładu pracy (art. 23[1] § 6 k.p.)
- Umowa o pracę na czas określony w świetle art. 25[1] k.p.
Sygn. akt I PKN 433/98
Wyrok
W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Dnia 24 listopada 1998 r.
Sąd Najwyższy - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w składzie następującym:
|
||
Protokolant Ewa Rogalska |
po rozpoznaniu w dniu 24 listopada 1998 r.
sprawy z powództwa
przeciwko
o zapłatę
na skutek kasacji powoda
od wyroku Sądu Apelacyjnego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu z dnia 12 maja 1998 r. Sygn. akt III APa 11/98
1. oddala kasację w części dotyczącej wynagrodzenia za okres wypowiedzenia,
2. w pozostałym zakresie uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu w Poznaniu do ponownego rozpoznania pozostawiając mu rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powód w sprawie przeciwko o zapłatę wniósł kasację od wyroku Sądu Apelacyjnego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu z dnia 12 maja 1998 r., III APa 11/98. Zaskarżonym wyrokiem zmieniono wyrok Sądu pierwszej instancji (utrzymujący w mocy wyrok zaoczny tego Sądu, w którym uwzględniono powództwo przez zasądzenie na rzecz powoda kwoty 27.500 zł.) i oddalono powództwo, a także orzeczono o kosztach postępowania na rzecz strony pozwanej. Powód dochodził trzech roszczeń:
1. wynagrodzenia z tytułu bezprawnie skróconego okresu wypowiedzenia przez niezastosowanie przepisu art. 36 § 11 KP, 2. odprawy pieniężnej w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia uzasadniając to likwidacją zakładu pracy (art. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw, *(Dz. U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19 ze zm.), 3. ośmiomiesięcznego wynagrodzenia, do którego prawo jest wywodzone z § 6 porozumienia zawartego dnia 11 marca 1997 r. między pozwaną Spółką i związkami zawodowymi. Z tego postanowienia wynika, iż w razie rozwiązania stosunku pracy w trybie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. (a zatem w przypadkach indywidualnych zwolnień z przyczyn dotyczących zakładu pracy), pracownikowi przysługuje - poza odprawą przewidzianą w art. 8 tej ustawy - gratyfikacja w wysokości ośmiomiesięcznego wynagrodzenia podstawowego. Powód był zatrudniony u poprzedniczki strony pozwanej (uprzednio Sp. z o.o.) na podstawie umów o pracę na czas określony. Ostatnia umowa (tym razem na czas nie określony) zatem zawarta ze stroną pozwaną dnia 30 czerwca 1997 r. około godziny 9°° rano, jednakże tego samego dnia około godz. 1300 pracodawca wypowiedział ją z zachowaniem 2 tygodniowego okresu, upływającego 14 lipca 1997 r. Jako przyczynę wypowiedzenia wskazano omyłkowe zawarcie umowy przy braku objętego nią stanowiska pracy.
W kasacji zarzucono naruszenie art. 231 § 1 KP, art. 251 KP, art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r., § 6 pkt 1 ppkt a porozumienia zakładowego z dnia 11 marca 1997 r., a także art. 36 § 11 KP oraz art. 112 KP.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje.
Kasacja jest częściowo uzasadniona.
1. Nie są słuszne żądania dotyczące zasądzenia wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, który - zdaniem powoda - został bezpodstawnie skrócony. Zgodnie z art. 36 § 1 KP okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, zaś § 11 tego artykułu nakazuje zaliczać do tego okresu zatrudnienia czas pracy u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 KP. Zgodnie z § 1 tego przepisu w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on, z mocy prawa, stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Z tego przepisu wynika wprost, iż ma on zastosowanie tylko do tych osób, które są pracownikami przejmowanego zakładu pracy w dniu jego przejęcia, gdyż dotyczy on dotychczasowych stosunków pracy. Umowa o pracę powoda z poprzedniczką pozwanej sp. z o.o.) wygasła dnia 30 czerwca 1997 r., zaś przejęcie zakładu pracy nastąpiło z dniem 1 lipca tego roku.
Podstawą kontynuacji zatrudnienia była zatem umowa o pracę zawarta przez powoda ze stroną pozwaną dnia 30 czerwca 1997 r., dotyczącą zatrudnienia od dnia 1 lipca 1997 r. Poprzedni okres zatrudnienia nie podlegał więc wliczeniu do okresu pracy, od którego zależał okres wypowiedzenia. Zastosowanie wobec powoda 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia było zgodne z prawem (art. 36 § 1 pkt 1 KP.). Nie są także zasadne wywody kasacji dotyczące naruszenia art. 251 KP. Według tego przepisu zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne z zawarciem umowy o pracę na czas nie określony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę na czas określony, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekracza jednego miesiąca. Zarzut naruszenia tego przepisu nie jest trafny. Przepis art. 251 KP obowiązuje od dnia 2 czerwca 1996 r., a zgodnie z uchwałą składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 16 kwietnia 1998 r., III ZP 52/97 (OSNAPiUS z 1998 r. Nr 19, poz. 558) zawarcie trzeciej kolejnej umowy na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z nawiązaniem umowy o pracę na czas nie określony (art. 251 KP), jeżeli dwie poprzednie terminowe umowy o pracę zostały zawarte począwszy od dnia wejścia w życie tego przepisu. Po dniu wejścia w życie art. 251 KP z powodem zawarto tylko jedną umowę na czas określony (od 1 lipca 1996 roku do 30 czerwca 1997 r.).
2. Słuszne są natomiast wywody wnoszącego kasację dotyczące naruszenia art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. oraz § 6 pkt 1 ppkt a porozumienia zakładowego z dnia 11 marca 1997 r. Z tych przepisów wynika, że w razie zwolnienia pracownika z przyczyn dotyczących zakładu pracy ma on prawo do dwóch odpraw: wynikającej z ustawy (w przypadku powoda w wysokości 2 -miesięcznego wynagrodzenia) oraz wynikającej z porozumienia (8 - miesięczne wynagrodzenie zasadnicze przysługujące w dniu rozwiązania stosunku pracy). Sąd drugiej instancji przyjął, że skoro przyczyną wypowiedzenia było omyłkowe zawarcie z powodem umowy o pracę przy faktycznym braku stanowiska pracy, to nie można w tym przypadku mówić o zmniejszeniu zatrudnienia w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. Sąd Najwyższy nie podziela tego poglądu. Jeżeli bowiem pracodawca zatrudnia pracownika, który jest zbędny, a następnie wypowiada mu umowę o pracę, to wypowiedzenie następuje z przyczyn dotyczących pracodawcy przy zmniejszeniu zatrudnienia. Mówiąc inaczej - pracownik nie jest zobowiązany do posiadania świadomości, na ile jest on potrzebny pracodawcy, ani też co do struktury organizacyjnej zakładu pracy.
Treść orzeczenia została pozyskana od organu orzekającego na podstawie dostępu do informacji publicznej.