Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Umowa o pracę na czas określony w świetle art. 25[1] k.p.

Umowa o pracę na czas określony (art. 25[1] k.p.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Reglamentując podstawy nawiązania stosunku pracy, kształtuje się (przynajmniej do pewnego stopnia) określony model zatrudnienia. Szczególną rolę mają tu do odegrania przepisy dotyczące umów o charakterze terminowym. Ich znaczenie wiąże się z założeniem, że podstawową formułą zatrudnienia ma pozostać - mimo dokonujących się zmian - umowa o pracę na czas nieokreślony. Ta umowa ma być najbliższa istocie stosunku pracy, który tworzy trwałą więź między stronami, a przy tym w największym stopniu zabezpiecza interesy pracowników. 

Innymi słowy umowa o pracę na czas nieokreślony spełnia podstawową funkcję ochronną prawa pracy. Realizuje bowiem w sposób najpełniejszy prawa oraz obowiązki pracowników i pracodawców, charakteryzując się jednocześnie najmocniejszą więzią pomiędzy stronami stosunku pracy. Oznacza to, że umowa o pracę na czas określony powinna być wyjątkiem od zasady zatrudnienia na czas nieokreślony, stosowanym wówczas, gdy istnieją obiektywne okoliczności uzasadniające zatrudnienie terminowe. 

Umowy terminowe są traktowane jako formuła zatrudnienia, która jest dla pracownika mniej korzystna niż zatrudnienie bezterminowe. Podstawowym celem umowy terminowej jest zaś związanie się nią przez strony stosunku prawnego tylko do pewnego terminu, który jest dla nich dogodny i, co do zasady, zależny od ich woli. 

Powyższą argumentację należy uzupełnić o formułowaną w doktrynie prawa pracy zasadę swobody nawiązywania stosunków pracy oraz ustalania warunków pracy i wynagrodzenia, nazywaną zasadą wolności pracy oraz swobodą negocjowania warunków pracy i płacy.

Wyrok SN z dnia 14 marca 2023 r., II PSKP 109/21

Standard: 74466 (pełna treść orzeczenia)

Ustawodawca dopuszcza możliwość zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, ale w przepisie art. 25[1] § 1 kp limituje okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony. Regulacja art. 25[1] § 4 kp określająca przypadki zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony w okresie dłuższym niż 33 miesiące wprowadza wyjątek od w/w zasady i nie może być interpretowana rozszerzająco.

Wyrok SO w Siedlcach z dnia 28 listopada 2019 r., IV Pa 31/19

Standard: 65050 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 1269 słów. Wykup dostęp.

Standard: 25053

Komentarz składa z 69 słów. Wykup dostęp.

Standard: 62565

Komentarz składa z 355 słów. Wykup dostęp.

Standard: 25054

Komentarz składa z 527 słów. Wykup dostęp.

Standard: 26685

Komentarz składa z 106 słów. Wykup dostęp.

Standard: 60518

Komentarz składa z 746 słów. Wykup dostęp.

Standard: 21558

Komentarz składa z 143 słów. Wykup dostęp.

Standard: 60664

Komentarz składa z 109 słów. Wykup dostęp.

Standard: 68345

Komentarz składa z 43 słów. Wykup dostęp.

Standard: 35041

Komentarz składa z 40 słów. Wykup dostęp.

Standard: 35043

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.