Wyrok z dnia 2004-04-07 sygn. IV CK 661/03

Numer BOS: 2221553
Data orzeczenia: 2004-04-07
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy

Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:

Sygn. akt IV CK 661/03

Wyrok

Sądu Najwyższego

z dnia 7 kwietnia 2004 r.

Przewodniczący: Sędzia SN Irena Gromska-Szuster.

Sędziowie SN: Iwona Koper, Marian Kocon.

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa B. S. przeciwko K. S. o rozwód, po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu niejawnym w dniu 7 kwietnia 2004 r. kasacji pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 26 czerwca 2003 r.:

oddala kasację.

Uzasadnienie faktyczne

Sąd Apelacyjny wyrokiem z dnia 26 czerwca 2003 r. oddalił apelację pozwanego K. S. od wyroku Sądu Okręgowego z dnia 3 grudnia 2002 r., którym ten Sąd rozwiązał związek małżeński powódki B. S. z pozwanym, z winy tego ostatniego.

W kasacji pozwany zarzucił nieważność postępowania (art. 379 pkt 2 k.p.c.) z uwagi na nienależyte umocowanie pełnomocnika procesowego powódki.

Sąd Najwyższy zważył, co następuje:

Kasację oparto na zarzucie nieważności postępowania z powodu nienależytego umocowania pełnomocnika strony przeciwnej.

Zarzut nieważności postępowania z powodu nienależytego umocowania pełnomocnika może w kasacji zgłosić strona, która w ten sposób została pozbawiona możności należytej obrony swoich praw. Wymagania takie są bowiem ustanowione w jej interesie, a tym samym nie mogą być skutecznie wykorzystywane przez stronę przeciwną, jako podstawa zaskarżenia niekorzystnego dla niej orzeczenia (tak też SN w wyroku z dnia 17 marca 1999 r., sygn. akt II CKN 209/98, niepubl.). Kasacja jest więc całkowicie nieuzasadniona i to tym bardziej, że nawet nie wskazano konkretnie praw, których skarżący, bądź powódka nie mogli bronić na skutek nienależytego umocowania pełnomocnika tej ostatniej.

Z tych przyczyn orzeczono, jak w wyroku (art. 39312 k.p.c.).

Informacja publiczna

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.