Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Postanowienie z dnia 1970-07-25 sygn. IV KO 27/70

Numer BOS: 2192936
Data orzeczenia: 1970-07-25
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy

Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:

Sygn. akt IV KO 27/70

Postanowienie z dnia 25 lipca 1970 r.

Opinia, o której mowa w art. 497 i nast. k.p.k., jest w swej istocie postanowieniem sądu co do dalszego toku postępowania w rozumieniu art. 494 k.p.k. i jako wydawana przez sąd zawsze kolegialnie, powinna być podpisana przez wszystkich jego członków.

Przewodniczący: sędzia S. Kotowski. Sędziowie: L. Chmielewski, J. Szamrej (sprawozdawca).

Prokurator Prokuratury Generalnej: A. Ferenc.

Sąd Najwyższy w sprawie Anny K. o ułaskawienie, po wysłuchaniu wniosku prokuratora, postanowił:

akta sprawy zwrócić Sądowi Wojewódzkiemu w Kielcach w celu rozpoznania prośby Anny K. w składzie określonym w art. 494 k.p.k. i nadesłania tych akt Sądowi Najwyższemu wraz ze swą opinią, podpisaną przez wszystkich członków tego składu.

Uzasadnienie

W sprawie przeciwko Annie K. i innym Sąd Wojewódzki w Kielcach orzekał w składzie jednego sędziego i dwóch ławników, natomiast postanowienie co do dalszego postępowania w sprawie ułaskawienia tejże Anny K. Sąd ten wydał - wbrew wyraźnemu brzmieniu art. 494 k.p.k. - w składzie trzech sędziów zawodowych i załączył przy tym opinię, która została podpisana tylko przez jednego sędziego.

Tego rodzaju postępowanie w sprawie o ułaskawienie obraża w wyraźny sposób powołany przepis art. 494 k.p.k., albowiem zgodnie z jego "inną" treścią niż zawarta w art. 20 k.p.k. postanowienie co do dalszego toku postępowania w sprawie o ułaskawienie zapada w takim samym składzie, w jakim sąd orzekał, a jeżeli sąd orzekał w składzie jednoosobowym, postanowienie wydaje sąd w składzie jednego sędziego i dwóch ławników. Taki sam skład, w jakim sąd orzekał, to nie skład imiennie ten sam, lecz ten sam co do jego rodzaju, a więc np. skład "ławniczy", skład "zawodowy", skład "powiększony" złożony z dwóch sędziów i trzech ławników. Wynika to w szczególności z końcowego zdania art. 494 k.p.k. wymagającego, aby "w takim samym składzie" znajdowali się - w miarę możności - ci sami imiennie sędziowie i ławnicy, którzy brali udział w wydaniu wyroku.

Obowiązek wydawania przez sąd postanowień w postępowaniu ułaskawieniowym w "takim samym składzie, w jakim sąd orzekał", dotyczy przede wszystkim sądu pierwszej instancji, ale - odpowiednio - również i sądu wyższej instancji.

Ponadto opinia, o której mowa w art. 497 i nast. k.p.k., jest w swej istocie postanowieniem sądu co do dalszego toku postępowania w rozumieniu art. 494 k.p.k. i jako wydawana przez sąd zawsze kolegialnie, powinna być podpisana przez wszystkich jego członków.

Z powyższych względów Sąd Najwyższy postanowił jak wyżej.

OSNKW 1970 r., Nr 11, poz. 155

Treść orzeczenia pochodzi z Urzędowego Zbioru Orzeczeń SN

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.