Postanowienie z dnia 2020-02-20 sygn. II SA/Łd 276/19
Numer BOS: 2169884
Data orzeczenia: 2020-02-20
Rodzaj organu orzekającego: Wojewódzki Sąd Administracyjny
Sędziowie: Agnieszka Grosińska (sprawozdawca, przewodniczący)
Zobacz także: Wyrok
Sentencja
Dnia 20 lutego 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Agnieszka Grosińska po rozpoznaniu w dniu 20 lutego 2020 roku na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej B. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 12 czerwca 2019 roku sygn. akt II SA/Łd 276/19 w sprawie ze skargi B. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania pomocy w formie usług opiekuńczych postanawia: odrzucić skargę kasacyjną. B.A.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 12 czerwca 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę B. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania pomocy w formie usług opiekuńczych.
Odpis powyższego wyroku wraz z uzasadnieniem oraz pouczeniem
o sposobie i terminie wniesienia środka zaskarżenia został doręczony skarżącej
22 lipca 2019 r.
2 sierpnia 2019 r. B. G. zwróciła się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi o przyznanie prawa pomocy poprzez zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata w sprawie ze skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania pomocy w formie usług opiekuńczych.
Postanowieniem z dnia 12 sierpnia 2019 r. sygn. akt II SPP/Łd 153/19 referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi umorzył postępowanie w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych i przyznał skarżącej prawo pomocy w zakresie częściowym poprzez ustanowienie adwokata.
Ustanowiony w sprawie z urzędu zawodowy pełnomocnik w dniu 30 września 2019 r. wniósł opinię o braku podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej.
Wnioskiem z dnia 6 listopada 2019 r. skarżąca wystąpiła o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej. Do wniosku skarżąca załączyła sporządzoną przez siebie skargę kasacyjną z dnia 10 października 2019 r.
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału II z dnia 13 listopada 2019 r. skarżąca została wezwana do usunięcia braków formalnych wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej poprzez jej podpisanie bądź nadesłanie jej podpisanego egzemplarza, w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
Powyższe wezwanie zostało doręczone skarżącej w dniu 18 listopada 2019 r., jednakże termin do usunięcia braków formalnych wniosku o przywrócenie terminu upłynął bezskutecznie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi zarządzeniem z dnia 10 grudnia 2019 r., sygn. akt II SA/Łd 276/1 pozostawił bez rozpoznania wniosek B. G. o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej w sprawie ze skargi B. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania pomocy w formie usług opiekuńczych.
Zarządzeniem z dnia 2 stycznia 2020 r. skarżąca został wezwana do usunięcia braków formalnych skargi kasacyjnej z dnia 10 października 2019 r. poprzez podpisanie skargi kasacyjnej bądź nadesłanie jej podpisanego egzemplarza, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej.
Powyższe wezwanie zostało skarżące doręczone w dniu 13 stycznia 2020 r., jednakże pozostało bez odpowiedzi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
W świetle art. 173 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm., dalej jako p.p.s.a.) od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 58 § 1 pkt 2-4, art. 161 § 1 oraz art. 220 § 3, przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.; skargę kasacyjną może wnieść strona, prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich lub Rzecznik Praw Dziecka po doręczeniu im odpisu orzeczenia z uzasadnieniem (art. 173 § 2 p.p.s.a.).
Z kolei zgodnie z art. 175 § 1 – 2 wyżej wskazanej ustawy skarga kasacyjna powinna być sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego, chyba że skargę kasacyjną sporządza sędzia, prokurator, notariusz, radca Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej albo profesor lub doktor habilitowany nauk prawnych, będący stroną, jej przedstawicielem lub pełnomocnikiem, albo gdy skargę kasacyjną wnosi prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich lub Rzecznik Praw Dziecka.
Sąd zwraca uwagę, iż sporządzenie skargi kasacyjnej jako środka prawnego sformalizowanego obwarowane zostało przez ustawodawcę przymusem adwokacko – radcowskim. Ze względu na konstrukcję podstaw kasacyjnych, określonych przez art. 174 p.p.s.a. sporządzenie skargi kasacyjnej wymaga bowiem fachowej wiedzy prawniczej co do zagadnień jurydycznych i zasadności podnoszonych zarzutów. Poprzez sformułowanie ustawy, iż skarga kasacyjna powinna być sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego jednoznacznie rozumieć należy obowiązek jej sporządzenia przez podmiot profesjonalny.
W niniejszej sprawie skarżąca wniosła skargę kasacyjną, która nie została sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego osobiście. Z akt sprawy nie wynika zaś, że skarżąca jest uprawniony do osobistego sporządzenia skargi kasacyjnej. Podkreślić należy, że skarżąca w toku postępowania została poinformowana o tym, iż skargę kasacyjną sporządzić winien adwokat lub radca prawny. Doręczając odpis wydanego w sprawie wyroku z uzasadnieniem Sąd pouczył skarżącą, że skarga kasacyjna, pod rygorem jej odrzucenia, powinna być sporządzona przez pełnomocnika będącego adwokatem lub radcą prawnym
Sąd zwraca uwagę, że wniesienie skargi kasacyjnej z naruszeniem art. 175 p.p.s.a. określającym wymagania materialne, skutkować musi jej odrzuceniem bez wzywania do usunięcia tego rodzaju braków.
Rozpatrując niniejszą sprawę Sąd miał nadto na uwadze okoliczność, iż przedmiotowa skarga kasacyjna nie została przez skarżącą podpisana. Z uwagi na to, że brak podpisu pod wniesionym pismem stanowi jego brak formalny Sąd obowiązany był wezwać wnoszącą pismo do jego usunięcia i to uczynił. Z akt rozpatrywanej sprawy wynika, że skarżąca pomimo otrzymania stosownego wezwania nie uzupełniła braku formalnego skargi kasacyjnej.
Zgodnie z art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Powyższe okoliczności determinują konieczność odrzucenia wniesionego środka odwoławczego.
Z tych też względów Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, na podstawie art. 178 p.p.s.a., odrzucił skargę kasacyjną, o czym orzeczono jak w sentencji postanowienia.
B.A.
Treść orzeczenia pochodzi z Centralnej Bazy Orzeczeń Sądów Administracyjnych (nsa.gov.pl).