Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Postanowienie z dnia 2013-06-25 sygn. II AKzw 631/13

Numer BOS: 2145260
Data orzeczenia: 2013-06-25
Rodzaj organu orzekającego: Sąd powszechny

Najważniejsze fragmenty orzeczenia w Standardach:

Sygn. akt II AKzw 631/13

POSTANOWIENIE

Dnia 25 czerwca 2013 roku Sąd Apelacyjny w Krakowie w II Wydziale Karnym w składzie:

Przewodniczący: SSA Tadeusz Tokarski

Protokolant: st.sekr.sądowy Barbara Zembala

przy udziale Prokuratora Prokuratury Apelacyjnej Marka Woźniaka po rozpoznaniu w sprawie M. K. skazanego z art. 209§1 kk i inne zażalenia wniesionego przez skazanego na postanowienie Sądu Okręgowego w Kielcach z dnia 10 maja 2013 roku, sygn. akt IV Kow 997/13 w przedmiocie uchylenia dozoru elektronicznego na podstawie art.437 § 1 kpk i art. 624 § 1 kpk w zw. z art. 1 § 2 kkw postanawia

  1. zaskarżone postanowienie utrzymać w mocy;
  2. zwolnić skazanego od ponoszenia wydatków za postępowanie odwoławcze.

UZASADNIENIE

Powołanym na wstępie postanowieniem Sąd Okręgowy w Kielcach w trybie art. 28 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 2007 roku o wykonaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego uchylił udzielone skazanemu zezwolenie na odbycie kary zastępczej pozbawienia wolności w sprawie (...) w systemie dozoru elektronicznego oraz zaliczył na poczet zastępczej kary pozbawienia wolności okres od dnia 31 marca 2013 roku do dnia 29 kwietnia 2013 roku i uznał w tym zakresie karę za wykonaną. W uzasadnieniu Sąd I instancji podniósł, że skazany swoim zachowaniem podczas odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego rażąco naruszył porządek prawny. Sąd ustalił, że skazany w dniu 30 kwietnia 2013 roku wprawił się w stan nietrzeźwości, wywołał awanturę domową w obecności małoletnich dzieci, używał przemocy fizycznej wobec żony, co skutkowało uruchomieniem procedury „Niebieskiej karty”. Powyższe postąpienie w ocenie Sądu I instancji świadczyło o lekceważeniu porządku prawnego przez skazanego.

Powyższe postanowienie zaskarżył zażaleniem skazany i wywodził, że jest jednym żywicielem rodziny − żony i czwórki małoletnich dzieci i obawia się, że żona nie poradzi sobie sama, a nie ma ona rodziców, zaś jego rodzice nie utrzymują z nimi kontaktu. W tym zakresie wskazał także na konieczność odprowadzania najstarszej córki do szkoły. Ponadto zadeklarował podjęcie prac społecznych. Skazany wniósł o nieodwoływanie dozoru elektronicznego.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje.

Zażalenie nie zasługiwało na uwzględnienie. Sąd I instancji trafnie przyjął, że skazany w okresie odbywania kary zastępczej pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego naruszył porządek prawny, czym wypełnił dyspozycję art. 28 ust. 1 pkt 1 ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego stanowiącego podstawę obligatoryjnego uchylenia zezwolenia na odbycie przez skazanego kary pozbawienia wolności w tym systemie. Warto odnotować, że w doktrynie podkreśla się, że pojęcia "porządku prawnego" w takim sensie, w jakim używa go ustawodawca na gruncie prawa karnego jako przesłanki nawiązującej do postawy sprawcy (zob. art. 68 § 2, art. 75 § 2, art. 77 k.k.), nie należy sprowadzać wyłącznie do porządku w znaczeniu karnoprawnym. Popełnienie przestępstwa jest tylko jedną z form naruszenia tego porządku. Może to być również popełnienie wykroczenia, jak i zachowanie niebędące czynem zabronionym pod groźbą kary, np. naruszenie obowiązków pracownika. Tymczasem zgodnie z normami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego skazany jest zobowiązany troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dzieci, a zatem zapewnić dzieciom stabilną sytuację rodzinną. Wystąpienie przeciwko tej normie może polegać, m.in. na niewłaściwym, zagrażającemu dobru dzieci postępowaniu polegającemu na destabilizowaniu ich położenia. W konsekwencji należało zgodzić się z Sądem Okręgowym, że skazany zachował się nagannie i okazał, że lekceważy normy porządku prawnego. Agresywne zachowanie skazanego pod wpływem alkoholu w obecności małoletnich dzieci i atak połączony z przemocą fizyczną na żonę, a ich matkę w pełni takie stanowisko Sądu I instancji uzasadniał. Sąd odwoławczy podzielił zawartą w zaskarżonym postanowieniu ocenę, że wystąpiły podstawy do obligatoryjnego uchylenia skazanemu udzielonego mu zezwolenia na odbywanie kary zastępczej pozbawienia wolności w tym systemie. Skazany w złożonym środku odwoławczym w żaden sposób nie ustosunkował się do powodu odwołania mu przedmiotowego zezwolenia. Wyrażona obawa o los najbliższych w sytuacji gdyby został osadzony pozostawała poza zakresem przesłanek, które podlegały badaniu w niniejszym postępowaniu. Wskazane okoliczności mogą uzasadniać ewentualny wniosek o odroczenie wykonania kary Należało także uwzględnić, że skazany, któremu udzielono zezwolenia na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego powinien starać się postępować w sposób praworządny, społecznie akceptowalny. Tymczasem zaprezentowane przez skazanego zachowanie wobec osób najbliższych małoletnich dzieci i żony nie było postąpieniem pożądanym z resocjalizacyjnego punktu widzenia. Mając na uwadze powyższe, orzeczono jak na wstępie zwalniając skazanego od ponoszenia wydatków za postępowanie odwoławcze, przy uznaniu, że byłoby to dla skazanego zbyt uciążliwe.

Treść orzeczenia została pozyskana od organu orzekającego na podstawie dostępu do informacji publicznej.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.